Ana SayfaFuarBelediye Başkan Vekili Kış: Mersin narenciyenin başkentidir

Belediye Başkan Vekili Kış: Mersin narenciyenin başkentidir

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kış, Türkiye narenciye ihracatından elde edilen gelirin yüzde 42’lik bölümünün kentlerine ait olduğunu belirterek, “Mersin narenciyenin başkentidir” dedi. 

MERSİN – Mersin Büyükşehir Belediyesi‘nin de destekçileri arasında bulunduğu 7. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nin kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, festivalin Mersin’in markalaşma çalışmalarında büyük önem taşıdığını vurguladı. Kış, “Ülkemiz geçen yıl narenciye ihracatından 750 milyon dolar gelir elde edildi. Bu gelirin yüzde 42’lik bölümü yani 320 milyon doları Mersin’e aittir. Rakamlar da göstermektedir ki, Mersin narenciyenin başkentidir” dedi.

“Mersin narenciyenin başkentidir”

Kış, 2019 yılında 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nin, kentin bilinirliği, ulusal ve uluslararası arenada tanıtımı açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Kış, “Ülkemizin 2019 yılındaki narenciye ihracatı 1.6 milyon tona ulaşmıştır. Bunun yüzde 39 oranındaki 634 bin tonunu sağlayan güzel kentimiz, bu alanda liderlik bayrağını da gururla taşımaktadır. Ülkemiz geçen yıl narenciye ihracatından 750 milyon dolar gelir elde etmiştir ve bu gelirin yüzde 42’lik bölümü, yani 320 milyon doları Mersin’e aittir. Rakamlar da göstermektedir ki Mersin narenciyenin başkentidir” şeklinde konuştu. Kış, “Bu yıl 550 bin kişinin katıldığı bu festival, sadece kentimizden değil, dünyanın dört bir yanından ve çevre illerden pek çok misafiri de ağırlamıştır” dedi.

Marka bilinirliğine yönelik çalışmalarda önemli yere sahip

Kış, kent ekonomisinde bu derece önemli bir paya sahip olan narenciyenin, Mersin’in marka bilinirliğine yönelik çalışmalarda da önemli bir yere sahip olması gerektiğine işaret etti. Kış, “Unutmayalım ki, marka değeri ve bilinirliği olmayan, kentiyle bütünleşemeyen, pazarlama stratejisi olmayan bir ürün, yerini rakibine bırakmak durumundadır. Bu nedenle kentimize ve bölgemize bu kadar katkı sağlayan narenciyeyi ihmal edemeyiz. Bunu da ancak etkili iletişim çalışmaları ve büyük organizasyonlarla gerçekleştirebiliriz. Bu çalışmalar olmadan kentimizin imajına ve marka değerine katkı sağlamamız da mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

“Mersin mozaiğini ayakta tutan en önemli unsurlardan”

Festival İcra Kurulu Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen toplantıda, 1-3 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen festival hakkında genel bilgi verdi. Festivalin 5 ana hedefini söyleyen Özdemir, “Mersin’in narenciye kenti kimliğini ortaya koymak, Mersin’in tanıtımına katkı sağlamak, Mersin’in sahip olduğu tüm değerleri yansıtmak,  kent halkına ve ziyaretçilere keyifli zaman geçirecekleri festival sunmak ve Mersin’in bütünleşmesi” dedi. Özdemir, “Narenciyenin etrafında birleşebileceğimizi gösterdik. Mersin Narenciye Festivali artık Mersin mozaiğini ayakta tutan en önemli unsurlardan biri oldu” şeklinde konuştu.

Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi

Kapanış toplantısı sonunda, festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Müzik yarışmasında dereceye giren Hale Birgül Çakmak, Pirsu Kesici, Alper Özcan’a ödüllerini Mersin Valisi Ali İhsan Su verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış da, fotoğraf yarışmasında dereceye giren Zülfü Gül, Turhan Meriç ve Rabia Budak’a ödüllerini sundu. Toplantı, Mersin Narenciye Festivali bileşenlerinin hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

mersin narenciyenin başkentidir 1

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla