Mersinin turizm projeleri

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, Mersin’in turizm projeleri yapması gerektiğini belirterek, bu doğrultuda 2.5 milyar liralık altyapı yatırımına hazırlandıklarını açıkladı. 

MERSİN – Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin tarafından düzenlenen toplantıda, dernek üyesi iş insanlarıyla bir araya geldi. Mersin’e yapacakları yatırımları anlatan Başkan Seçer, “Metro büyük bir proje, iyi bir proje, inanıyorum, arkasındayım. Biz bunun ödemesine 6 yıl sonra başlayacağız. Bu konuda desteğinizi istiyorum. Sadece yolcu indirdik, bindirdik meselesi değil. Kente katacağı önemli bir değer var, bunu görmek lazım”dedi.

Toplantıda, Başkan Vahap Seçer ve Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Prof. Dr. Yusuf Zeren’in moderatörlüğünde katılımcıların sorularını yanıtladı. Başkan Seçer, Mersin iş dünyasının uzun süredir beklediği 1/5000’lik nazım planları konusunda bürokrasiyi hızlandırmaya çalıştıklarını söyledi. Seçer, “İktidara mensup çok değerli mesai arkadaşlarımız, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, Sayın Bakan, önceki dönem bakanı, benim de Plan Bütçe Komisyonu’ndan mesai arkadaşım Sayın Elvan’ın da katkılarıyla bürokrasideki tıkanmaları aşmaya çalışıyoruz” dedi.

“Mersin’in turizm projeleri yapması gerekiyor”

Mersin’in turizm projeleri yapması gerektiğini kaydeden Başkan Seçer, “Turizm bölgelerinde altyapıya önem veriyoruz. Kalan 4 yılda, bizim projeksiyomuzda, Mersin’in batı bölgelerinde, turizmin yoğun yaşandığı yerlerde altyapı, temiz içme suyu, kanalizasyon, atıksu arıtma tesisleri gibi önemli yatırımlarımız olacak. Bu bölgeye harcayacağımız yaklaşık 2.5 milyar lira gibi bir yatırım bedeli var. Hibe kaynaklardan faydalanabiliriz. Bunun farklı yolları var, bunları bulmak ve proje ile gitmek lazım. Mezitli içme suyu şebekesi için Fransız Kalkına Ajansı’ndan 17 milyon avroluk hibe alacağız. Hibeler, farklı referanslarla oluyor. Bu referansların birçoğuna Mersin haiz. Başta Suriyeli misafirler. Uluslararası kuruluşlardan, ajanslardan, bankalardan, ülkelerden Suriyeli sığınmacılar referansıyla önemli hibeler alınabilir, bunlar altyapıda kullanılabilir. Bunlar için önemli çalışmalar yapıyoruz. Tabi bunların yanı sıra sosyal projeler için de kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  Mersin Belediyesi'nden öğrenciye sıcak çorba imkanı

“Hibe destekleri için projeler üretmemiz lazım”

Belediyelerin iki önemli kaynağı olduğuna işaret eden Başkan Seçer, “Bunun bir tanesi insan kaynağı. 10 bin çalışan var ama çok sıkıntı yaşıyoruz. Liyakat önemli. İyi neticeler elde etmek için en iyilerle çalışmanız lazım. Diğeri de finansman. Finansman olmazsa insan kaynağının yarattığı projeksiyonları hayata geçiremezsiniz. Benim gelirim 90 milyon ile 130 milyon lira arası. Bunun üstü olmaz. Bununla bu şehrin cari harcamalarını yapabilirsiniz. Ufak tefek projeleri hayata geçirebilirsiniz. Bunların çoğu sosyal projelerdir. Ama kalıcı, devasa, büyük projelerin altına imza atma şansınız yoktur. Bu bir realite, bunu görmek lazım. Onun için bizim finans kaynağı yaratmamız lazım. Bunu da yurtdışından sağlamamız lazım. Maliyeti düşük, uzun vadede ödemeli, uygun finans kaynakları yaratmalıyız. Hibeler konusunda bir proje birimi oluşturup, mutlaka o hibeleri bölgemize taşımamız lazım” dedi.

Metro projesi için destek istedi

Başkan Seçer, iş insanlarıyla buluşmasında raylı sistem projesiyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Başkan Seçer, “Metro büyük bir proje, iyi bir proje, inanıyorum, arkasındayım. Önce benim inanmam lazım. Biz bunun ödemesine 6 yıl sonra başlayacağız. Kazmayı vurduk, 6 yıl sonra saat çalışmaya başlayacak, ödemeler başlayacak. 3.5 yıl inşaat, 6 ay opsiyon, 4 yıl inşaat süresi, 2 yıl ödemesiz, ondan sonra başlıyoruz 11 yıl. Toplam 17 yıl. Bugün başladık 17 yıl içinde ödeyeceğim ama 6 yıl sonra başlayacağım. Bu konuda desteğinizi istiyorum. Sadece yolcu indirdik, bindirdik meselesi değil. Kente katacağı önemli bir değer var, bunu görmek lazım. Çünkü şu anda 40 dakikada ulaşamayacağı yere 10 dakikada, 15 dakikada ulaşıyor” şeklinde konuştu.

Taşucu Tersanesi ilgili komisyonda

Taşucu Tersanesi ile ilgili konunun şu an belediye meclisinin ilgili komisyonlarında incelendiğini kaydeden Başkan Seçer, bu konuda aceleye getirmeden, konunun tam olarak anlaşıldıktan sonra karar verilmesinden yana olduğunu ifade etti. Başkan Seçer, Karaduvar Mahallesi’nde kurulmak istenen polipropilen tesisine olumsuz görüş verdiklerini de hatırlattı. Liman A kapısındaki tıkanıklığın giderilmesi, limandan otobana direkt bağlantı sağlanması için bir imar planı değişikliği hazırladıklarını da ifade eden Başkan Seçer, bu konuda inisiyatifin TCDD’de olduğunu vurguladı. Başkan Seçer, geçtiğimiz haftalarda yaşanan sel felaketi sırasında tespit edilen eksikliklerin gelecek kış sezonundan önce giderilmesine yönelik çalışmaların da başladığını kaydetti.

İnceleyin:  İnegöl için 400 milyon ayrıldı

“Çukurova Havalimanı bizim için önemli”

Başkan Seçer, Çukurova Havalimanı konusunun merkezi yönetimin konusu olduğunu, kendisinin de Belediye Başkanı olarak takip ettiğini belirtti. Seçer, “Burada bir eleştiri yapmak durumundayım. Çok gereksiz uzayan bir yatırım. Gerçekten bir muamma. İstanbul Havalimanı’nı yaptı bu iktidar. Bunu bir an evvel yapması lazım. Onun yanında bonus bile değil. O kadar küçük bir proje. Ama bizim için önemli sonuçlar doğuracak, her sektöre önemli katkılar yapacak bir proje” dedi.

Facebook Yorumları