BÜYÜKŞEHİR’DEN KAYTANSIZ DÜNYA TOPAÇ SERGİSİ 7

Mersin Büyükşehir Belediyesi, topaçlardan ve topaç figürlü resimlerden oluşan nostaljik sergisi “Kaytansız Dünya” ile farklı bir projeye imza attı. Sergide, Remzi Karabulut’un 30 yılı aşkın sürede oluşturduğu koleksiyon yer alıyor. 

MERSİN – Mersin Büyükşehir Belediyesi, bir dönemin vazgeçilmez oyuncakları arasında yer alan topaçlardan ve topaç figürlü resimlerden oluşan “Kaytansız Dünya” sergisi ile nostaljik yolculuğa çıkardı. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin Tarihi Gülnar Oteli‘nde “Kaytansız Dünya” adıyla açtığı topaç ve resim sergisinde çeşitli ebat ve renklerde topaçlar, ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Remzi Karabulut’un 30 yılı aşkın bir sürede oluşturduğu koleksiyonların yer aldığı sergiyi gezen büyükler çocukluklarından izlerle karşılaşırken, dijital oyun çağına gözlerini açan çocuklar ise topaçlarla tanıştı.

Topaç koleksiyonu oluşturdu

Tarsus’ta yaşayan Remzi Karabulut, çocukluk hayalini gerçekleştirdi. Çocukluğunda tek oyuncağı küçücük bir topaç olan Karabulut, içindeki çocuğun sesine kulak vererek, ilerleyen yaşlarda çeşitli ebat ve renklerdeki topaçları biriktirmeye başladı. Topaçları çeşitli kentlerden ve ülkelerden elde ettiğini belirten Karabulut, topaçların bir kısmını ustalara yaptırdığını, birçoğunu ise kendisinin yaptığını söyledi.

Topaç figürlü resimler de yer alıyor

Büyükşehir Belediyesi, Remzi Karabulut’un birikimini vatandaşlarla buluşturarak, anlamlı bir sergiye imza attı. Karabulut, “Bu serginin benim için çok önemli bir hikayesi var. Çocukluğumdan bu yana biriktirdiğim, yaptığım, hediye aldığım topaçlardan oluşuyor. Sadece topaç değil, heykelleri, öyküleri, filmleri, resimleri olan bir bütün sergi. Bunu çocuklarla, kadınlarla, erkeklerle paylaşarak, hem mutlu oluyorum hem de bir değer yaratmış oluyorum. O yönüyle benim için çok önemli. Sayın Vahap Seçer’e böyle tarihi bir mekanda bize bu olanağı tanıdığı için teşekkür ediyorum. Sadece benim ve burası için değil, özellikle sanata, sanatçıya ve çağdaş sanat anlayışına verdiği değer benim için takdire değer” dedi.

İnceleyin:  “Yepyeni Göz Alıcı Alanlar Ortaya Çıkarıyoruz”

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN KAYTANSIZ DÜNYA TOPAÇ SERGİSİ 8

Facebook Yorumları