Ana SayfaFuarİzmir Enternasyonel Fuarı "Akdeniz" temasıyla düzenlenecek

İzmir Enternasyonel Fuarı “Akdeniz” temasıyla düzenlenecek

Bu yıl 89’uncusu düzenlenecek olan İzmir Enternasyonel Fuarı’nın teması “Akdeniz” olarak belirlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, 8 Akdeniz ülkesinin İzmir’deki fahri konsoloslarıyla bir araya gelip yol haritasını çizdi.

İZMİR – İzmir Büyükşehir Belediyesi, 4-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 89. İzmir Enternasyonel Fuarı için çalışmalara başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Akdeniz” temasıyla yapılacak fuar hazırlıkları kapsamında Hırvatistan, İspanya, Fransa, Bosna Hersek, Portekiz, Slovenya, Fas ve İsrail olmak üzere 8 Akdeniz ülkesinin İzmir’deki fahri konsolosuyla bir araya geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “İzmir’in Akdeniz kentleriyle daha fazla buluşmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir Enternasyonel Fuarı’nda her güne bir kent

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu’ndaki toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Fuar alanına hapis olan bir fuar yapmayı düşünmüyoruz. Fuar kapsamındaki etkinliklerin İzmir’in sokaklarına, caddelerine, yani kılcallarına yayılmasına arzu ediyoruz. İzmir’in bir çok yerinde her gün fuara katılan kentlerden birini öne çıkarmak; o gün, o kenti İzmirlilerle buluşturmak istiyoruz. O gün bilboardlarda o kent olsun, o kentin müziği tanıtılsın, istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Çin 2020’de de konuk olacak”

İzmir Büyükşehiri Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu yıl ki İzmir Enternasyonel Fuarı’na Çin’in bu yıl da konuk olarak katılacağını açıkladı. Başkan Tunç Soyer, “Çin ‘Bir kuşak bir yol’ mottosuyla İpek Yolu’nu ihya ediyor. İzmir ise bu orta koridorun çıkış noktasında bulunuyor ve Çin’le Akdeniz arasında bir köprü görevini üstleniyor. Biz tarih boyunca sürdürdüğümüz bu köprü görevine yeniden talip olduğumuz için Çin 2020’de de konuk olacak. Hatta şöyle diyebiliriz. Akdeniz kentleri olarak Çin’e ev sahipliği yapacağız” dedi.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın tarihçesi

İzmir Enternasyonal Fuarı, her yıl ağustos ve eylül aylarında genellikle İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’ü içine alacak şekilde düzenlenen Türkiye’nin en köklü, tanınmış ve kapsamlı fuarıdır. Kültürpark’ta düzenlenir. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın doğuşu, 17 Şubat 1923’te, henüz Cumhuriyet ilan edilmemişken, Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle İzmir’de toplanan İzmir İktisat Kongresi’ne uzanır. İzmir Enternasyonal Fuarı’nı İzmir’de düzenlenen diğer fuarlardan ayıran özellik, tarihçesinin yanı sıra, belli bir sektör ile kısıtlı kalmayan, ithalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük teknolojik yenilikler içeren ve Türkiye piyasasına ilk adımlarını atan partönerler açısından önem arz eden kimliğidir.

s93463

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler