Ana SayfaGüzel Bir TürkiyeRoyalCert 2019 Türkiye'nin Asansör Karnesini Açıkladı

RoyalCert 2019 Türkiye’nin Asansör Karnesini Açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilen  RoyalCert, Türkiye’nin 2019 yılı asansör karnesini açıkladı.  1500’ü aşkın kişi sanal gerçeklik gözlüğüyle “Güvensiz Asansör Gerçekleri”ni deneyimledi!

RoyalCert’in paylaştığı verilere göre; Türkiye’de yaklaşık 50 milyon insanın kullandığı 500 bin tespit edilmiş asansör bulunuyor. Türkiye’de 2015 yılında 203 bin, 2016 yılında 301 bin, 2017 yılında 369 bin 2018 yılında ise 434 bin tespit edilmiş asansör bulunuyordu.RoyalCert’in yayınladığı raporda Türkiye’de en çok asansör bulunan ilk 3 il;  İstanbul, İzmir, Ankara oldu.En çok asansörün olduğu ilçeler arasında İstanbul’un Kadıköy ilçesi ile Ankara’nın Çankaya ilçesi başı çekiyor.

2019 ASANSÖR KARNESİ MUTLU ETTİ

Yaklaşık 40 ilde 250.000’in üzerinde asansörü denetleyen 155 RoyalCert mühendisi bşöyle konuştu:

“Asansörlerin %52’sini kırmızı, %15’ini sarı olarak etiketledi. Asansörlerin kullanılamaz olduğunu göstermektedir. Bu etiketlere sahip asansörleri bina yöneticileri sorumluluğunda gerekli bakımlarının yapılması gerekmektedir.  Ardından tekrar kontrol eden şirket yetkilileri kırmızı etiketli asansör oranı %9’a geriledi. Sarı etiketli asansör oranının ise %1’e gerilediği gözlemledi. Kırımızı etiketli asansörlerde karşılaşılabilecek tehlikeleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında anlatacağız. “ DEDİ Projeyi Türkiye geneline yayarak daha fazla kişiye ulaşmak ve vatandaşları bu konuda bilgilendirmek istiyor. RoyalCert’in “Güvensiz Asansör Gerçekleri” isimli bu etkinliklerine 5 ayda 1500’ü aşkın kişi katıldı.

Bina yöneticileri “Kırmızı Etiket”in anlamını giderek daha fazla kavrıyor!

Yayınladıkları raporu değerlendiren ve RoyalCert’in 2020 hedeflerini paylaşan RoyalCert Genel Müdürü Ömür Aydın:

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bir kuruluş olarak Türkiye’de asansörlerin can güvenliği açısından tüm kurallara uygun olup olmadığını denetlemekle yükümlüyüz. Bugüne kadar çalıştığımız 40 ilde 250 binden fazla asansörü denetledik ve ilk denetimlerimizde asansörlerin %52’si kırmızı %15’i sarı etiketliydi. bir sonraki denetimimizde kırmızı etiketli asansör oranının %9′ oldu. Sarı etiketli asansör oranının ise %1’e düştüğünü gördük. Bu bizim için oldukça önemli bir istatistik. Bina sorumlularının konunun ciddiyetini anladıklarına şahit olmak mutluluk verici. Ekim ayında sosyal sorumluluk odağında hayata geçirdiğimiz “Güvensiz Asansör Gerçekleri” projemizle de vatandaşları bu konuda daha fazla bilgilendirmeyi hedefliyoruz

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler