Ankara metrosu, aktarmasız ulaşıma başlıyor. Sincan’dan metroya binen vatandaşlar artık hiçbir aktarma yapmadan Kızılay’a ulaşabilecek.

Ankara’da Sincan-Batıkent metrosunu kullananların 4.5 yıldır merakla beklediği Kızılay’a aktarmasız seyahat sonunda başlıyor. Bu hattı kullanan yolcular 12 Mayıs 2014 tarihinde başlayan ve 2014 sonunda bitirilmesi planlanan “sinyalizasyon sistemleri entegrasyon çalışması” nedeniyle bugüne kadar Batıkent’te aktarma yapıyordu. Sincan-Batıkent arasındaki aktarma yarından itibaren sona erecek. Daha önce 3 vagonlu olan Sincan metrosunun vagon sayısı da geçen ay 6’ya çıkmıştı.

“Yeni vagonlar parti parti geliyor”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Sincan’dan Kızılay’a aktarmasız bir şekilde altılı setlerle metro seferlerimiz başlamış olacak. Yolcuların aktarma olmadan daha rahat yolculuk yapmasını sağlamış olacağız. Yeni vagonlar parti parti geliyor, imalatları devam ediyor. Vagon sayıları artınca trenlerin periyodunu da ihtiyaç olursa azaltacağız. Örneğin 10 dakikadaysa 8 dakika, 8 dakikadaysa 7 dakika gibi olacak. Bir iki dakikanın çok önemi yok gibi görünse de pik saatlerde önemli oluyor. Aktarmasız ulaşım 4.5 senedir vatandaşların beklediği bir uygulamaydı. Sabah işe giderken bir araca binip tekrar inip başka bir araca binme zaman kaybına neden oluyordu. Konfor açısından da sıkıntılıydı. Hiç yoktan iyiydi ama vatandaşımıza daha iyisini yapmamız gerekiyor” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Prof. Dr. Cevat Geray Özelkalem'de anıldı