Antalya Valisi Münir Karaloğlu, turizm sektöründe 2017’de ciddi bir toparlanma yaşandığını belirterek, kente gelen yabancı turist sayısında yüzde 58 artış kaydedildiğini bildirdi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kentteki turizm çalışmaları ve bu konuda yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Karaloğlu, turizm sektöründe 2017’de ciddi bir toparlanma yaşandığını belirtti. Karaloğlu, kente gelen yabancı turist sayısında yüzde 58 artış kaydedildiğini bildirdi. Karaloğlu, bu durumun sene sonuna kadar devam etmesi durumunda 2018’de 14 milyon yabancı turist sayısının yakalanabileceğini ifade etti. Karaloğlu, “Hatta veriler bu yıl 14 milyon yabancı turisti bir miktar da geçebileceğimizi gösteriyor. Bu gerçekten hem Antalya turizmi için hem de Türk turizmi için çok sevindirici bir olay. İnşallah dolu dolu bir sezon geçiririz. Sektör geçmiş yıllarda kaybettiklerini geri alır ve 2019’a, 2020’ye daha özgüvenle gireriz. Böylece yatırımlar da devam eder” dedi.

“Antalya deniz, kum ve güneşten ibaret değil”

Vali Münir Karaloğlu, Antalya’da turizm sektörünün bugüne kadar deniz, kum ve güneş avantajlarıyla büyüdüğüne işaret etti. Karaloğlu, “Ama artık bugünden sonra sadece deniz, kum ve güneşle devam etmek doğru değil. Bunlar var, devam edecek ama Antalya sadece bunlardan
ibaret değil. Deniz, kum ve güneşin dışındaki diğer alternatif turizm alanlarını da mutlaka kullanarak o hedeflediğimiz yıllık 20 milyon turist rakamına ancak ulaşabiliriz. Sezonu uzatmak turizmi çeşitlendirmekle mümkün. Kasım-nisan arasındaki boş sezonu doldurmak istiyorsak, sağlık, spor, tarih, kültür, macera, gastronomi ve diğer turizm çeşitlerinin tamamından istifade ederek turizmi 12 aya yaymamız gerekir. Ancak o zaman Antalya için 20 milyon, Türkiye için de 60 milyon rakamlarını yakalayabiliriz. Yoksa hiçbir alışkanlığımızı değiştirmeden, yeni hiçbir şey söylemeden, geçmiş alışkanlıklarımızla sadece deniz, kum ve güneşle devam edersek patinaj yaparız. Böyle bir şansımız yok” diye konuştu.

İnceleyin:  TARİHİ KENTLER KIRKLARELİ'NDE BULUŞTU

2018’in Perge Yılı ilan edilmesi

2018’i “Perge Yılı” olarak ilan ettiklerini, bunun da aslında alternatif turizm alanlarını kullanma gayretinden biri olduğunu belirten Vali Karaloğlu, dünyada en çok antik şehri ve tiyatroyu içinde barındıran şehrin Antalya olduğunu, ancak bu zenginliğin yeterince değerlendirilmediğine işaret etti. Kent merkezine en yakın antik şehrin Perge olduğunu, o nedenle bu yılın temasını “Perge” olarak belirlediklerini anlatan Karaloğlu, “Her yıl bir antik kenti öne çıkaracağız. Belki 2019’u Aspendos Yılı, 2020’yi Side Yılı, 2021’i Phaselis Yılı olarak adlandırarak devam edeceğiz. Bu yıl ‘Perge Yılı’ dedik. Perge’yi öne çıkaracağız” ifadelerinde bulundu.

Karaloğlu, “Diyoruz ki Antalya’ya getirdiğiniz turisti sadece havalimanı ve otel arasında gelip giden insanlar olmaktan çıkaralım. Bu şehrin çok önemli tarihi, kültürel değerleri var. Bunları da mutlaka gösterelim. Ben bu konuda sektörün bize destek olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Facebook Yorumları