Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Selimiye Meydan Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, projenin bir an önce başlaması gerektiğini kaydetti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Selimiye Meydan Projesi ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gürkan, Selimiye Camisi Çevresi Kentsel Dönüşüm ve Peyzaj Projesi adını verdikleri projenin onaylanmasının ardından başlayabileceğini kaydetti. Projenin titizlikle hazırlandığını ifade eden Gürkan, “Mimar Sinan, yaşamı boyunca 375 muhteşem eser yapıyor. Bu 375 eserden 374’ü Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde ama en muhteşemi, en güzeli ve kendi ifadesiyle ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camisi Edirne’de. Ben bu eseri, ustalık eserinin daha ilerisinde olduğunu düşünüyorum. Bence bu eser dahilik eseridir. Mimar Sinan’ı sadece 9 Nisanlarda değil, her gün saygı ve şükranla yad etmemiz gerekiyor. Edirne Belediyesi olarak yaklaşık 3,5 yıldır Selimiye Camisi ve Külliyesi’nin Edirne’ye, Selimiye’ye ve Mimar Sinan’a yakışacak bir biçimde düzenlenmesi için çaba sarf ediyoruz” dedi.

“Proje tozlu raflarda bekliyordu”

Gürkan, “Bununla ilgili daha önce UNESCO tarafından kabul edilmiş ama tozlu raflarda bekleyen bir proje vardı. Bu projeyi yeniledik. UNESCO’nun ve dünya mimarlık tarihinin beklentilerini göz önüne alarak Selimiye’yi ön plana çıkartacak, Selimiye’nin siluetini etkilemeyen ve gölgelemeyen bir rekreasyon projesi yaptık. Bu süreç içerisinde projemiz çok titiz bir çalışmayla Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü’yle görüşülerek hazırlandı. Bu kapsamda Tarihi Yemiş Kapanı Hanı’nın sondaj çalışması ve kurtarma kazısını gerçekleştirdik. Türkiye’de kurtarma kazısı yapan tek belediye biz olduk. Yemiş Kapanı Hanı ile ilgili projeye Vakıflar Genel Müdürlüğü gerekçesini tam olarak çözemediğimiz bir nedenle Kültür Bakanlığı Yüksek Kurulu’na itiraz etti. 8 ayın ardından kurul kararını verdi ve hanla ilgili projenin iptaline karar verdi. Yemiş Kapanı Hanı’yla ilgili proje onaylanmadığı sürece Selimiye Meydanı projesine başlayamıyoruz” diye konuştu.

İnceleyin:  Marmaris'te çöpe atılan yumurtalardan civciv çıktı

Selimiye Camisi Meydan Projesi’nin bir an önce başlaması gerektiğini vurgulayan Gürkan, “Bu konuyla ilgili hem Başbakanımız hem de Cumhurbaşkanımızla görüşeceğim. Söz konusu olan Selimiye. Selimiye, Edirne’nin bir mülkü ama sadece Edirneliler’in değil, tüm insanlığın ortak mirası. UNESCO’da yer alan bir eser.” diye konuştu.

Facebook Yorumları