Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, Finike’de yapımına başladığı kapalı sistem sulama tesisi inşaatını tamamlayarak bölge halkının yüzünü güldürdü. Yaklaşık 4 milyon 500 bin liraya mal olan tesis ile 6 bin dönüm tarım arazisinin sulama sorunu çözüme kavuşurken, eski sistemden kaynaklanan kayıp kaçakların da önüne geçildi. Güneş enerjisi ile çalışan tesis bir cep telefonu vasıtasıyla uzaktan kumanda edilerek bent kapağının açılması ya da kapanması sağlanabiliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 7 Haziran seçimleri öncesinde Finikeli çiftçilere sulama tesisinin yapımı için verdiği sözü yerine getirdi. Başkan Türel’in talimatı üzerine ASAT Genel Müdürlüğü tarafından yapımı gerçekleştirilen Kapalı Sistem Sulama Tesisi, Antalya tarımında önemli bir konuma sahip olan Finike’de Arif, Yalnız, Gökbük, Gökçeyaka mahallelerinin tarımsal sulama ihtiyacını karşılayacak. Kapalı Sistem Sulama Tesisi ile daha önce açık kanal sulama tesisinde meydana gelen kayıp kaçaklar da tarihe karışıyor.

6 BİN DÖNÜM ARAZİ SULANACAK

ASAT Sulama tesisinde kot kazanmak için eski açık kanala ait su alım noktasından yaklaşık 400 metre yukarıya bent yaptı. Bu çelik boru içerisinde suyun yüksek basınç ile daha kolay ve hızlı taşınmasını sağladı. Güneş enerjisi ile çalışan tesis bir cep telefonu vasıtasıyla uzaktan kumanda edilerek bent kapağının açılması yada kapanması sağlanabiliyor. Tesis inşaatında 12 bin metre uzunluğunda her biri yaklaşık 1 ton ağırlığında olan 600’lük ve 450’lik çelik borular döşendi. 56 noktaya su alım vanası bağlandı. Kapalı Sistem Sulama Tesisi ile saniyede 320 litre su alınacak. Eski sistemle kayıp kaçaklardan dolayı 3 bin 200 dönüm arazi sulanabilirken, inşaatı tamamlanan Kapalı Sistem Sulama Tesisi ile kayıp kaçak tamamen ortadan kalkacak. Bu sayede yaklaşık 6 bin dönüm tarım arazisi sulanabilecek.

BÖLGE HALKI KALKINACAK

İnceleyin:  İstanbul'un çöpleri ekonomiye 250 milyon TL katkı sağladı

Gelir kaynakları seracılık, açık tarla sebzeciliği ve bahçecilikten olan bölge halkı için kapalı sistem sulama tesisi büyük önem taşıyor. Tarla başlarına koyulan su alım vanaları ile çiftçiler, ister damlama sulama, ister yağmurlama sulama yapabilecek. Yaklaşık 600 çiftçi tarım arazilerini tesis sayesinde sulayacak. İnşaatı tamamlanan tesis ile tarımsal üretimde ve bölge halkının gelirinde ciddi artış sağlanacak.

ÇİFTÇİLERDEN TEŞEKKÜR

Aziz Erkaya, Kapalı Sistem Sulama Tesisi sayesinde tarımsal sulamada ciddi tasarruf sağladıklarını söyleyerek, “Kim sebep olduysa birden binine kadar herkesten Allah razı olsun. Çok memnun olduk” dedi. Yapılan tesisin kendilerine büyük katkı sağladığını belirten Ali Türkdil, “Bunun bize getirisi çok fazla oldu. Verimi artırdı. Önceleri çok su kaybı oluyordu fakat şimdi su kaybı kesinlikle yok. Menderes Türel’e bu köylere yapmış olduğu hizmetlerden dolayı çok teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.

ESKİDEN VERİM ALAMAZDIK

Durmuş Çetinkaya, “Eskiden su açık kanalla su hem pislik içinde gelirdi hem de kesinlikle bu şekilde verim alma şansımız yoktu. Şu anda kapalı tesis ile suyumuz da temiz geliyor. Bize sulama da aşırı derecede kolaylık sağladı. Suyumuz 2 kilometre aşağıya da gidecek boş arazilerimiz de bu şekilde gelişecek. ASAT’a ve Büyükşehir’e teşekkür ediyoruz.” dedi.
13

Sulama Kooperatif Başkanı Orhan Sarıkaya da “4 köyümüzün yıllardır sulama sorunu vardı. Bugüne kadar kimse bize bir çözüm bulamamıştı. Ama Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in seçim çalışmaları sırasında biz Finikelilere verdiği bir söz vardı. Başkan seçildiğinde kapalı sulama suyumuzu getireceğini söylemişti. Biz burada Büyükşehir Yasasının da faydasını da gördük. Başkan Sözünü tuttu ve suyu getirdi. İçme suyu tadında sulama suyuna sahip olduk. Bu bizim için bir velinimettir. Bu bölgenin narları dünya çapında ün yapmış. Bu suyun gelmesi hem kaliteyi daha da artıracak, hem de yeni araziler sulanarak iş imkanı oluşacak ve ülke ekonomisine katkı sağlanacak. Bu tesis bize 50- 100 yıl hizmet edecek. Başta Başkan Menderes Türel olmak üzere ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Facebook Yorumları