İstanbul’un Ataşehir Belediyesi, Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin İçiçleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılması ve yaşanacak sürece ilişkin açıklama yaptı.

Ataşehir Belediyesi, Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin İçiçleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılması ve yaşanacak sürece ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, İçişleri Bakanlığının, Başkanı Battal İlgezdi’yi, görevden uzaklaştırdığı anımsatıldı. Açıklamada uzaklaştırmanın, Anayasa’nın 127’nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince geçici süreyle yapıldığı bildirildi.

“Hukuksal mücadelesini başlatmıştır”

Açıklamada, “Bazı basın-yayın organlarında ve kamuoyunda yanlış ifadeler yer almaktadır. ‘Görevden uzaklaştırma’ ve ‘görevden alma’ hukuksal anlamda farklı terimlerdir ve farklı uygulamaları vardır. Ataşehir Belediye Meclis Başkanı Sadi Özata, 1. Başkan Vekili olarak yasa gereği bu görevi yürütmektedir. Belediye Meclisi, görevden uzaklaştırma kararının ardından 10 gün içerisinde İstanbul Valiliği tarafından belirlenen gün ve saatte toplanarak kendi içerisinden, Belediye’yi yönetecek Başkan Vekili’ni seçecektir. Belediye Başkanı Battal İlgezdi ise İçişleri Bakanlığı’nın görevden uzaklaştırma kararını yargıya taşıyarak avukatları aracılığıyla hukuksal mücadelesini başlatmıştır” denildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Beşiktaş Belediyesi operasyonunda ikinci dalga... 2 müdür daha açığa alındı...