Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın 25 Eylül-1 Ekim İtfaiye Haftası nedeniyle düzenlediği ve Canan Yaşar Fotoğraf Atölyesi’nin hazırladığı “Ateşle Dans Edenler” adlı fotoğraf sergisi Özgecan Aslan Meydanı’nda açıldı.

Yoğun ilgi gören sergiye Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin İl Başkanı Sebahattin Kılıç, Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, TÜRKAV Mersin Şube Başkanı Mustafa Tekerek, Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Başkanı Nihat Aşçı, Ülkücü İşçiler Derneği Mersin İl Başkanı Veysi Çalışkan, MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var, MHP Yenişehir İlçe Başkanı Umut Topal, MHP Mezitli İlçe Başkanı Serdar Soydan ve itfaiye çalışanları katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, sergi açılışı öncesi yaptığı konuşmada “Hemen her gün olduğu gibi bugün de maalesef 10 şehidimiz var. Tüm vatan, demokrasi şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş itfaiye şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, mekanları cennet olsun” dedi.

“Gerçek Samimiyet Dar Günlerde Belli Olur”

Belediyeciliğin beşikten mezara kadar insanoğluna hizmet etmek için kurulmuş birimlerden oluştuğunu söyleyen Başkan Kocamaz, “Bir kısım hizmetler var ki dar ve zor günlerde belediyenin varlığını vatandaşa çok daha iyi ve yakından hissettirir. Bunlardan bir tanesi cenazedir. İyi günde herkes dost olur. Ama gerçek samimiyet ancak dar günlerde belli olur. Dolayısıyla cenazede buluşmak, oradaki acıyı, hüznü paylaşmak düğünde bulunmaktan çok daha önemlidir” dedi.

Başkan Kocamaz, konuşmasının devamında “Bu hizmetlerden biri de itfaiyeciliktir. İtfaiyeci herkesin yaklaşmaya bile cesaret edemediği bir anda, kendi canını feda eder, ateşin içinde acı içerisinde kıvranan vatandaşı kurtarma derdine düşer ve bunu yaparken de ölüm aklına bile gelmez. Belki bir dakika sonra kendi hayatı ortadan kalacak ama bir insanın canını kurtarabilmek için en kısa sürede yangın alanına ulaşmak ve can kaybını önlemek onun en büyük sorumluluğu, en büyük amacıdır” ifadelerine yer verdi.

İnceleyin:  Karacabey'de 'sıfır atık' seferberliği

“Hedefimiz İtfaiye Araç Sayısını Daha da Artırmak”

Göreve geldikleri günden itibaren Mersin genelinde bir uçtan bir uca tüm belediye hizmetleri ve itfaiye hizmeti verdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Dağı ve ovasıyla Adana’dan Antalya’ya kadar olan bir bölgede hizmet üretiyoruz. Araç sayımızı artırırken bir taraftan da çalışmakta, hizmet üretmekte zorlandığımız araçları yeniledik. Hedefimiz bu araçların sayısını daha da artırmak” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki yıl ormanlarda zor koşullarda hizmet verecek en az iki aracı itfaiye birimine kazandırmak istediklerini belirten Başkan Kocamaz, “Göreve geldiğimizden bu yana Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne kazandırdığımız araç sayısı 1000’e yaklaştı. Bu kadar geniş alanda elimizdeki tamir bekleyen araçlarla hizmet verme şansımız olmadığı için kiralık araçlarla da hizmet veriyoruz. Ama biz istedik ki belediyenin araçlarıyla bu hizmetleri sunalım. Ve bugün geldiğimiz noktada belediyemizin araç parkı gerçekten doruğa çıktı ama yine de yetmez. Araçlarımızı alıp hizmetlerimizi en kısa ve kaliteli yoldan vermeye devam edeceğiz” dedi.

Tüm itfaiyecilerin İtfaiye Haftası’nı kutlayan Başkan Kocamaz, itfaiye çalışanlarına Mersin halkı adına verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın konuşmasının ardından kurdele kesimi ile sergi açılışı gerçekleşti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı’nın yaptığı hizmetleri fotoğraflayan Canan Yaşar Fotoğraf Atölyesi’nin hazırladığı Ateşle Dans Edenler sergisi ile Mersinliler itfaiye ekiplerinin çalışmalarını yakından görme fırsatı buluyor. Mersinliler sergiyi 30 Eylül tarihine kadar gezebilecek.
atesle-dans-edenlere-yogun-ilgi-2

Facebook Yorumları