Ana SayfaGündemBağcılar'da Gençlik Şurası'nda Gençler Kendilerini Eleştirdi

Bağcılar’da Gençlik Şurası’nda Gençler Kendilerini Eleştirdi

Bağcılar’da Gençlik Şurası’nda gençler kendilerini eleştirdi. Bağcılar’da düzenlenen 18. Gençlik Şurası’nda öğrenciler, yaptıkları araştırmalar sonucunda elde ettikleri verileri arkadaşlarıyla paylaştı. Gençler Sosyal medya dilinde kullanılan emoji ve kısaltmaların zararlarına değindi.“Z kuşağı, kelimeleri kısaltarak dilin yozlaşmasına zemin hazırladı. Selam yerine ‘slm’, naber yerine ‘nbr’, merhaba yerine ‘mrb’, kendine iyi bak yerine ‘kib’lerin kullanılması “likelamak”, “favlamak”, “troll” ve “hashtag” gibi, bu teknolojiyle doğmamış kuşağın bilmediği jargonları ile nesiller arası çatışmaya sebep oluyor. Emojiler ise gerçek yüzümü saklamak adına yüzümüze taktığımız bir maskeye dönüştü” dedi.

Z kuşağı kelimeleri kısaltarak dili yozlaştırıyor

Bağcılar Belediyesi Gençlik Meclisi tarafından geleneksel hale getirilen Gençlik Şurası’nın 18.’si Halk Sarayı’nda düzenlendi. İlçedeki bütün okullardan yoğun bir katılımın yaşandığı program, başta Bahar Kalkanı Harekatı olmak üzere tüm şehitlerin anılmasıyla başladı.

Açılış konuşmasına “İyi ki varsınız” diyerek başlayan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı şunları söyledi: “Eğitim seviyesi olarak ülkemizde gelinen noktanın biraz daha ileriye gidilmesi gerektiğine inanıyorum. Çok daha iyi bir noktada olmamız gerektiğini hep söyleriz. Bunun için neler yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. İşin temeline çok daha aşağılardan başlanması lazım. Onun için bu programları yapıyoruz. Onun için genç beyinlerden geleceği dinlemek zorundayız. Çünkü geleceği sizler inşa edeceksiniz. Sizler için neler yapabiliriz? Hep bunun heyecanını duymaya çalışıyoruz.”

Z kuşağı kelimeleri kısaltarak dili yozlaştırıyor
Z kuşağı kelimeleri kısaltarak dili yozlaştırıyor

Şura’da Özel Güneşli Sınav Anadolu Lisesi öğrencileri İlknur Cimitoğlu, Betül Yılmaz ve Berat Aladağlı; “Gençlerin Gözünde 2023-2052-2071 Hedefleri” başlığı altında yaptıkları araştırmaları anlattı.

Bağcılar Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Lisesi’nden Gülcan Gün, Şahin Adeşoğlu ve Kudret Kara, “Yurtdışındaki ve Ülkemizdeki Eğitim Fırsatları” konusunda sunum eşliğinde bilgiler verdi. Bağcılar Anadolu Lisesi öğrencileri Ruken Çanakçı, Emirhan Çetin ve Ahmet Burak İşleyen, “Günümüz Gençlerinin Sosyokültürel Talep ve Beklentileri” konusunda açıklamalar yaptı. Şuranın en çarpıcı konusu ise Bağcılar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Ahmet Göğtepe, Savaş Aksın ve Mücahit Erdoğan Taşkın’ın ele aldığı “Sosyal Medya Kavramları ve Gençlik” başlıklı konu oldu. İçinde bulundukları Z kuşağını da eleştiren gençler, telefon üzerinden sosyal medya kullananların sayısının 44 milyon olduğunu ve bu verilerin medyayla ne kadar içli dışlı olduğumuzu gösterdiğini belirtti.

Emojiler gerçek yüzümüzü saklıyor

Sosyal medya nedeniyle Türkçede yer almayan sözcükler literatüre girdiğini söyleyen öğrenciler, konuşmalarına şöyle devam etti: “Özellikle ‘Z kuşağı’ diye tabir edilen 2000’li yılların sonrası doğan nesil, kelimeleri kısaltarak dilin yozlaşmasına zemin hazırladı. Selam yerine ‘slm’, naber yerine ‘nbr’, merhaba yerine ‘mrb’, kendine iyi bak yerine ‘kib’lerin kullanılması “likelamak”, “favlamak”, “stalk”, “troll” ve “hashtag” gibi, bu teknolojiyle doğmamış kuşağın bilmediği jargonları ile nesiller arası çatışmaya sebep oluyor. Emojiler ise gerçek yüzümü saklamak adına yüzümüze taktığımız bir maskeye dönüştü.”

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla