İstanbul’un Başakşehir Belediyesi, Emlak Konut ile Kuzey Yakası bölgesinde yer alan kent meydanında yeni belediye hizmet binasının inşaatı için protokol imzaladı.

İstanbul’un Başakşehir Belediyesi, Emlak Konut ile yeni belediye hizmet binasının inşaatı için protokol imzaladı. Protokol ile ilgili konuşun Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, “Planlı şehircilik anlayışının ilk örneklerinden olan Başakşehir’de, 1995 yılından günümüze kadar çok ciddi yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Başakşehir ilçemizde Emlak Konut olarak tamamlanan ve devam eden olmak üzere bugüne kadar yaklaşık 29 bin bağımsız bölüm inşasına imza attık. Ayrıca, 328 derslikli 10 okul, 5 kreş, 3 sağlık tesisi ve 4 adet cami inşasına imza attık. Şimdi de Kuzey Yakası bölgesinde yer alan kent meydanında yeni belediye hizmet binasının inşaatı için Başakşehir Belediyesi ile protokol imzaladık” dedi.

“İstanbul’un en büyük meydanı”

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu da, 9 yıl önce kurulan belediyenin nitelikli hizmet binası olmadığını anlattı. Kartoğlu, buna rağmen önce çocuklara ve gençlere okul, kütüphane, bilgi evi, spor parkları ve gençlik merkezi inşa ettiklerini belirtti. Kartoğlu, “400-500 bin nüfusa hizmet verecek güzel bir bina yapmanın zamanı geldi. Projemiz, Türkiye’nin ilk planlı kent meydanı olacak. Projede ilçemizin tüm kamu kurumları yer alacak. Başakşehir Kent Meydanı’na yüksek katlı olmayan güzel bir bina inşa ediyoruz. Bu projeyi gerçekleştirecek olan Emlak Konut’a da katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Yeni bina 5 bloktan oluşuyor”

57 bin 790 metrekarelik kapalı alana sahip olan Başakşehir Belediye Hizmet Binası, 5 bloktan oluşuyor. Bu blokları birbirine bağlayan omurganın avlulaşması ile de kamusal bir sosyal alan oluşturuldu. Yeni hizmet binası, belediye ile ilgili birimlerin, birbirleri ile yakın ilişkide olacak şekilde bu bloklarda hizmet vermesi öngörülerek projelendirildi. Proje bünyesinde 470 araçlık kapalı otopark, 400 metrekarelik kreş, erkek ve kadın spor salonları, 1 adet çok amaçlı salon, 4 adet konferans salonu bulunmakta. Belediye fonksiyonlarının yanı sıra Başakşehir Meydanı ile bütünleşik, kent ve insan ölçeğine uygun, çevresi ile beraber yaşayan proje tasarlanmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Tarihi Kentler Birliği üyeleri Mersin'de toplanacak