Ana SayfaDergi HaberBaşka bir tarım mümkün

Başka bir tarım mümkün

Başka bir Tarım mümkün

6b382b060a77418b8bb0705ce613057a
Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi Sayı 142. ozelkalem.com.tr.                                                                      

CHP’li Belediyeler Kentsel Tarım Zirvesi

Başka bir tarım mümkün..

Tarım demek üretim demek…Tarım demek bir ülkenin kalkınması demek… Tarım demek yaşam demek… Hele koronavirüs tüm dünyada yaşamın her alanını etkilemişken tarımın önemini bir kez daha anladı dünya. Pandemi dönemi şu an yaşadığımız kriz gibi zamanlarda her ülkenin kendine yeterlilik meselesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. İşte böyle bir dönemde çok önemli bir Tarımsal Kalkınma Zirvesi gerçekleşti. Çok sayıda belediye kendi ürettiği ürünleri sergiledi, deneyimlerini paylaştı, ‘başka bir tarım mümkün’ dediler.

Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi Sayı 142. ozelkalem.com.tr.    
Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi Sayı 142. ozelkalem.com.tr

Özelkalem Dergisi Kapak konusu; Başka bir tarım mümkün

CHP’nin düzenlediği, “Tarımsal Kalkınma Zirvesi”, Yenikapı’daki
Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Zirvede, 160 CHP’li belediye ve 300 kooperatifle birlikte üreticiler de yer aldı. Zirvede, CHP’nin 2024- 2028 yıllarındaki tarım politikaları vizyonu kamuoyuyla paylaşıldı.

Zirve’de konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarım krizinde var olan düzenin değişmesi gerektiğine vurgu yaptı. “Düzeni kimden yana değiştireceğiz? Halktan, üretenden, alın terinden, çalışandan yana değiştireceğiz. Havadan malı götürenlerden yana var olan düzeni değiştirmek bizim elimizde. Eğer varsanız; biz hazırız. Beraber bu düzeni hep beraber değiştireceğiz” dedi. “Önemli bir soru. Nasıl değiştireceğiz?” diyen Kılıçdaroğlu, “Anayasa bunun kurallarını koymuş. O kurallara göre değiştireceğiz. Anayasa, madde 166; ‘Özellikle sanayinin ve tarımın yurt düzeyinde dengeli ve uyumlu biçimde hızla gelişmesini, ülke kaynaklarının verimli şekilde kullanılmasını planlamak, devletin temel görevidir’ diyorsun.

Kim yapacak bunu? Siyasi iktidar yapacak” şeklinde konuştu. İktidarın gıda fiyatlarındaki artışı polisiye tedbirlerle çözmeye çalıştığını belirten Kılıçdaroğlu, “Baskıyla bu işin içinden çıkamazsınız. Fiyatların düşmesi, makul seviyeye gelmesi ve ülkede fiyatlarda istikrarın olmasının tek yolu, akılcı politikalardır. Aklı kullanmayıp da copu kullanırsanız, devleti yönetemezsiniz” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise, son yaşanan yerel seçimlerin yakın siyasi tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunun altını çizdi. “Halkımız bu seçimlerde, belediye kaynaklarını küçük bir azınlığa teslim eden, vatandaşın sorunlarını değil, kendi çıkarlarını önceleyen yönetim anlayışına, ‘Artık yeter’ dedi” diyen Torun, “Ve bizlere de tarihi bir sorumluluk yükledi. Halkımız, sorunlarının çözümü için çareyi partimizde ve belediyelerimizde aramaya başladı. Bizim belediyelerimiz de 2,5 yılda verdiği hizmetlerle, halkımızın güvenini boşa çıkarmadı.” diye konuştu.

Ekrem İmamoğlu..   Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.
Ekrem İmamoğlu..   Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu;

“Kırsalın gelişimi yangını söndürür”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Marmara Bölgesi’nin, Türkiye’nin yüz ölçümünün yüzde 8,5’ine denk geldiği halde, nüfusun üçte birine ev sahipliği yaptığını, sanayinin de yüzde 50’si- nin bu bölgeye yığıldığını belirterek, “Buna karşılık memleketin kırsal bölgeleri ise hızlaboşalıyor. Bu gidişatı tersine çevir- menin yolu, güçlü bir tarım politikası inşa etmekten geçmektedir. Kırsaldaki gelişim, kentlerde olan sağlıksız büyümeyi durdurur. Mutfaktaki yangını söndürür” dedi. “İstanbul, 16 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık şehri, en kalabalık metropolü. Milyonları bulan mültecileri de ayrıca belirtmeliyiz.” diyen İmamoğlu “2 milyonu aştığını net olarak biliyor ve yaşıyoruz. Böyle bir şehrinsorunlarını çözebilmek olağanüstü bir çaba gerektiriyor. Bunu da yapıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bugün aynı anda 10 farklı metro inşaatı yapan dünyadaki tek belediye. Ancak 10 değil, 100 metro da yapılsa, eğer İstanbul’a yeni göç akınlarını önleyemezsek İstanbul’un ulaşım sorununa kalıcı bir çare bulmamız mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

Marmara Bölgesi’nden çeşitli örnekler veren İmamoğlu “En hazin örnek buradadır. Marmara Bölgesi, Türkiye’nin yüz ölçümünün yüzde 8,5’dir. Nüfusun üçte birini ve sanayinin yüzde 50’sine yakınını bu bölgeye yığmışız. Buna karşılık memleketin kırsal bölgeleri ise hızla boşalıyor. Bu gidişatı tersine çevirmenin yolu, güçlü bir tarım politikası inşa etmekten geçmektedir. Bu politika, tarıma yeniden gelir getirici özellik kazandırarak, insanların doğdukları yerde refaha ulaşabilmelerini sağlar. Ben bir tarım çocuğuyum. Öyle doğdum öyle büyüdüm. Liseye kadar öyle büyüdüm. Onun huzurunu, keyfini, yarattığı memnuniyeti o çocukluğunda, gençliğinde yaşamış birisiyim. Dolayısıyla bunu çok iyi biliyorum. Kırsalda- ki gelişim, kentlerde olan sağlıksız yönelimi

durdurur. Mutfaktaki yangını söndürür. Ve bugün aslında burada şu an bunu görece- ğiz. Birazdan dinleyeceği- miz, göreceğimiz 2024 28 tarım politikalarıyla ilgili partimizin çalışmalarının, bu sorunlara çözüm üretebilecek, içeriğe ve araçlara sahip olacağından kesinlikle eminim.” dedi.

Tunç Soyer..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142.Sayı..  ozelkalem.com.tr.
Tunç Soyer..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142.Sayı..  ozelkalem.com.tr.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; Başka bir tarım mümkün

“Başka bir tarımın mümkün olduğu bir Türkiye’yi hep birlikte inşaa etme heyecanı yaşıyorum”

İzmir Büyükşehir Belediyesi de “CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi”nde yerini aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katılımcılara İzmir’deki tarımsal faaliyetlerini anlatarak, “Küçük üreticilerin bir araya gelerek piyasa koşullarında rekabet edebilmesini sağlıyoruz” dedi. Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin

2021 yılında tarımsal desteklemeler ve yatırımlara tahsis ettiği toplam miktarın 720 milyon lira olduğunu yani yıllık bütçenin yaklaşık yüzde 8’ini kapsadığını söyledi. Mera hayvanları için 28 köyde 93 hayvan için içme suyu yaptıklarını göletler için ise 25 milyon lira harcadıklarını söyleyen Soyer, “İzmir tarımı ile başka bir tarımın nasıl olabileceğini tahmin ediyor ve adım adım bunu uyguluyoruz. İzmir tarımının farkını anlatmak için buradayız. Bugünkü hakim tarım politikasının özünde tohumu değiştirmek yetiyordu. Çünkü tohumu değiştirdiğiniz anda aslında her şeyi değiştiriyorsunuz. Peki biz İzmir’de ne yapıyoruz? Basit aslında biz de tohumu değiştiriyoruz. Yeniden atılan tohumlarımızı bu topraklara ait meyve ve hayvan ırklarını destekliyoruz. Alım ve satış garantileriyle küçük üretici kooperatifini güçlendiriyoruz. Küçük üreticilerin bir araya gelerek piyasa koşullarında rekabet edebilmesini sağlıyoruz. Ürün planlamasında ana odağı çiftçimizin yüksek gelir getiren ve su kaynaklarını tasarruflu kullanan yerel tohumları yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. 2021 yılında tarımsal desteklemeler ve yatırımlara tahsis ettiğimiz toplam miktarın 720 milyon lira yani yıllık bütçenin yaklaşık yüzde 8’i oluyor. Mera hayvanları için 28 köyümüzde 93 hayvan için içme suyu yaptık. Göletler için 25 milyon lira harcadık. 1185 kilometrelik ova ve köy yoluna satir kaplama uyguladık. Ürünlerin yağışlı kış aylarında dahil 12 ay boyunca pazara ulaşabilmesi için arazi üretim yollarına 286 milyon liralık yatırım yaptık. Başka bir tarımın mümkün olduğu bir Türkiye’yi hep birlikte inşaa etme heyecanıyla hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu

Soyer köylülere seslendi

2013 yılında 16 bin köyün kapatılarak mahalleye dönüştürülmesiyle tarıma büyük bir darbe vurulduğunu belirten Soyer, “Böyle olursa Türkiye tarımı çöker. Köyleri mahalleye çeviren yasanın çıktığı günden bu yana, 9 yılda, Türkiye tarımı toplumun hiçbir kesiminin inkâr edemeyeceği bir düzeyde zarar gördü, örselendi, küçüldü. Bereket yerine, kuraklık

ve yoksulluk biçmeye başladık” ifadesini kullandı. İzmir’de yoksulluk ve kuraklıkla mücadele etmek için tüm Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yeni bir tarım politikası oluşturduklarını belirten Soyer, “Maliyeti yüksek ve su kaynaklarını tüketen ithal tohumlar yerine, yeniden atalık tohumlarımızı, bu topraklara ait meyve ve hayvan ırklarını destekliyoruz. Küçük üreticileri destekliyoruz. Tarımsal planlama sistemimizle, bir bereket ekonomisi inşa ediyoruz” diye konuştu. 2022 yılı sonuna kadar yaklaşık 10 bin üretici ile sözleşmeli üretim anlaşması yapmış olacaklarını anlatan Soyer, “Kimse kusura bakmasın. Tarım tekelleri daha da büyüsün; yabancı şirketler borç batağı altında ezilen köylümüze daha da fazla ithal tohum, daha çok ithal ilaç, ithal yem ve hayvan satsın diye topraklarımızın kuraklaşmasına ve halkımızın yoksullaşmasına asla göz yumamayız. Partimiz ve belediyelerimiz, Türkiye tarımını içine düştüğü bu zor durumdan kurtaracak” dedi.

“Başka Bir Tarım Mümkün’ mantığıyla inşa ettikleri İzmir Tarım stratejisinin, İzmir’den başlayarak tüm Türkiye’de yerli ve milli bir tarım ekonomisi inşa etmenin mümkün olduğunu gösterecek bir proje olduğunu ifade eden Soyer, şunları söyledi. “Bunun için üreticilerimize destek olmak ve onların, emeğinin karşılığını alarak doğduğu yerde doymasını sağlamak bizim için en öncelikli konuların başında geliyor. Çünkü çiftçimiz hak ettiğini almazsa, destek göremezse, bize miras kalan bu bereketli topraklarda üretim yapılamaz hale gelir ve ülkemizdeki tarım, tamamen çöker. Nitekim resmi rakamlar Türkiye’de özellikle son 20 yılda tarımın git gide küçüldüğünü açıkça gösteriyor. 2012 yılında çıkarılan Büyükşehir Yasası ile toplamda 16 bin 220 köyün kapatılması da etken. O zaman köyler kapatılmasın diye sesimizi yükseltmiştik. ‘Köyler gelecektir’ demiştik. Nihayet buraların kırsal mahalleye dönüştürülmesi gündeme geldi. Ben buradan tüm köylülerimize, muhtarlarımıza sesleniyorum: Gelin kırsal mahalle statüsü için başvurularınızı yapın. Köylerimiz tekrar köy olarak hayatlarına devam etsinler. Zamanında yasa nedeniyle köylülerimizin elindeki imece ile elde edilen mallar elden çıkarılmak zorunda kaldı.

Zeydan Karalar.. Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..   ozelkalem.com.tr.
Zeydan Karalar.. Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..   ozelkalem.com.tr.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar; Kırsalda kalkınma, kentte sağlıklı büyüme

“Kırsalda kalkınmayı, kentte sağlıklı büyümeyi’ hedefledik, şimdi hayata geçiriyoruz”

Adana Büyükşehir Belediyesi de tarım zirvesinde yerini aldı. Zirvede Belediye Başkanı Zeydan Karalar
da önemli bir sunum yaptı. Karalar “Üretimden nihai pazara kadar aracıların değil, üretici ve tüketicinin kârlı çıktığı dikey entegrasyonu sağlayan bir sistem geliştiriyoruz. Tarladan sofraya üreticinin aynı zamanda da tüketicinin yanında olarak ‘Kırsalda kalkınmayı, kentte sağlıklı büyümeyi’ hedefledik, şimdi hayata geçiriyoruz.” dedi. “Adana, festival fuar etkinliklerin artması ve ilin kültürel sanatsal organizasyonlara açık olması, havalimanının varlığı ve İlin ihraç limanlarına yakın olması, üretim ve pazarlama açısından kavşak noktasında olması ve ulaşım ağının gelişmiş olması nedeniyle

tarımsal ticaret açısından da önemli bir yerdedir.” diyen Karalar “Adana’nın toplam ihracatının % 27’sini tarım ve gıda sektörleri oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı. Pandemi dönemi çalışmalarından bahseden Karalar önemli rakamlar verdi. Karalar’ın sunumunda şunları söyledi:
Nakdi Yardım; 15 İlçemizde, Tarımsal Üreticilerimizin mağduriyetine destek amaçlı, Büyükşehir Belediyemiz tarafından nakdi yardım yapılmıştır. 2.345 Çiftçiye; 1.145.351,00 TL, 74 Balıkçıya; 37.000,00 TL
-Tarlada kalan tarımsal ürünler alınarak Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında dağıtımı yapılmıştır.
-Çiftçinin tarlada satmaya sorun yaşadığı tarla ürünleri değeri fiyatına alınarak, çiftçinin satış problemine destek sağlanmıştır.

Tarım A.Ş.’nin belediye bünyesinde, tarım ve kırsal kalkınma alanında faaliyet göstermesi için kurulması planlanan bir şirket olduğunu söyleyen Karalar “Temel amacı kırsal kalkınmanın geliştirilmesi ve projeler geliştirmek, Adana üreticisini eğitim ve örnek uygulamalar ile en doğru şekilde yönlendirmek, Adana ve ülke tarım ve hayvancılığına katkı sağlamak, Adana’da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla üretimden pazarlamaya kadar her alanda çiftçiye, kooperatiflere birliklere vb. her türlü tarımsal işletme, kurum kuruluşlara destekler sağlamaktır.” dedi.

Kadir Albayrak..  Başka bir Tarım mümkün.. Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.    
Kadir Albayrak.. Başka bir Tarım mümkün.. Özelkalem Dergisi 142. Sayı.. ozelkalem.com.tr.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak;

Var gücümüzle tarım diyeceğiz

“Üreticilerimize, çiftçilerimize her daim destek olmaya ve önemli projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de `CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde yerini alırken Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da sunumunda şu noktalara dikkat çekti: “Tekirdağ ili olarak Türkiye ortalamasının çok üzerinde verimliliği olan arazilere sahibiz. Arazilerinin önemli bir bölümünün amacı dışında kullanılmasına rağmen yüzölçümünün yüzde 62’sinde tarım yapılabilen Tekirdağ, bu özelliğiyle ülkemizde ilk sıradadır. Büyükşehir Belediyemizin beş temel vizyonundan biri olan tarım ve hayvancılık vizyonumuz kapsamında örnek projeler gerçekleştirdik. Meyve ve Sebze Toptancı, Su Ürünleri Toptancı Hali, Malkara Et Kombina Tesisini ilimize kazandırdık. İlimiz 2014 yılında 7.080 dekar kapalı sulama sistemine sahipken, bu alana 7 yılda 8.140 dekar ilave ederek toplam kapalı sulama sistemi 15.220 dekara çıkardık. 64 mahallemizde 76 adet hayvan içme suyu göleti, 163 mahallemize 235 adet suvat yapımını tamamladık. Tarım alanında güneşin gücü projesini hayata geçirdik. Manda yetiştiriciliğine büyük destek verdik. Mera ıslahı projemiz kapsamında; 126 mahallemizde 6 yılda 113.105 dekar mera alanına 2.739.850 kg

Zeydan Karalar..  Başka bir Tarım mümkün.. Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.    
Zeydan Karalar.. Başka bir Tarım mümkün.. Özelkalem Dergisi 142. Sayı.. ozelkalem.com.tr.

gübre atılmıştır. Zamansız ve aşırı otlatma nedeniyle dekar başına 50 kg’a kadar düşen ot verimliliği en az 4 kat arttırılarak 200 kg seviyelerine çıkarılmıştır. Arıcılığı geliştirme ve polinasyon projesi kapsamında arı kovanı dağıtımı ile önemli desteklerde bulunduk. Koyunculuk, bağcılık, meyvecilik vb. tüm tarımsal alanlarda üreticilerimize destek olacak projeleri hayata geçirdik. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak “Var Gücümüzle Tarım’’ sloganımızla üreticilerimize, besicilerimize ve çiftçilerimize her daim destek olmaya ve önemli projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

Recep Gürkan.. Başka bir tarım mümkün.. Özelkalem Dergisi 142. Sayı.. ozelkalem.com.tr.
Recep Gürkan.. Başka bir tarım mümkün.. Özelkalem Dergisi 142. Sayı.. ozelkalem.com.tr.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan;

Her zaman üreticinin yanındayız

“Edirne verimli toprakları, su kaynakları ve çalışkan üreticileri ile önemli bir tarımsal üretim merkezi.

İstanbul’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde düzenlenen CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde Belediye Başkanı Recep Gürkan da belediye olarak gerçekleştirdikleri çalışmaları paylaştı. Gürkan, bereketli topraklara sahip, iklimi ve coğrafi yapısı ile her türlü gıda maddesinin yetiştiği ülkemizde, Serhad Şehri Edirne’nin verimli toprakları, su kaynakları ve çalışkan üreticileri ile önemli bir tarımsal üretim merkezi olduğunu söyledi.

‘Yerli tohum yok olmasın’ diyerek, adeta bir tohum seferberliği başlattıklarını ve Edirne Belediyesi Yerli Tohum Bankasını kurduklarını belirten Gürkan, düzenledikleri Edirne Belediyesi Tohum Takas Şenliği’nde 118 çeşit ve bin paket tohumu üreticiler ve toprakla buluşturduklarını söyledi. Gürkan, ayrıca yerli tohum takas ve dağıtımının yanı sıra Edirneli üreticileri desteklemek amacıyla ilkbahar aylarında üreticilerimize belediyemiz seralarında yetişen başta domates, karaağaç biberi, kış karpuzu, ayşekadın fasulyesi olmak üzere 50.000 adet ücretsiz fide dağıtımı yapıldığını söyledi. Dağıtılan tohum, fidan ve fidelerin meyvelerini vermesi ile üreticilerin ürünlerini değerinde bir fiyata direk üreticiye satması amacıyla da

Üretici Kadınlar Pazarı’nı kurduklarını belirten Gürkan, “Pazar’da 150 üretici kadın yer almaktadır. Pazar’da satılan ürünler kadınların kendi yetiştirdiği ürünler olup, ticari amaçlı halden ya da toptancıdan alınan ürünlerin satışına izin verilmemektedir” ifadelerine yer verdi.

Aşkın simgesi, doğanın gülen yüzü, güzel kokuların anası olarak adlandırılan gülün anavatanının Edirne olduğunun yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktığını belirten Gürkan, “Bu gül; Edirne Gülüdür. Belediyemizin Ziraat Mühendisleri Edirne Gülü’nün peşine düşmüş, Bulgaristan’ın Kızanlık Bölgesinde Edirne Gülü’nü tespit ederek Edirne’ye getirmiş, ekim ve çoğaltma işlemlerine başlamışlardır. Başta yağ ve gül suyu elde edilmesi olmak üzere çeşitli şekillerde yararlanılacak Edirne Gülü oluşacak Gül bahçeleri ile
de önemli bir turizm destinasyonu oluşturmaktadır. Edirne Gülü’nün lansmanını da kasım ayının başında Karaağaç bölgemizde yapmayı planlamaktayız” diye konuştu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi.. Başka bir tarım mümkün.. Özelkalem Dergisi 142. Sayı.. ozelkalem.com.tr.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi.. Başka bir tarım mümkün.. Özelkalem Dergisi 142. Sayı.. ozelkalem.com.tr.

Zirve’den Eskişehir’e tam not

Tarımsal Kalkınma Zirvesi fuarına Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de katıldı. 160 belediyenin ve 300 tarım kooperatifinin katıldığı fuarda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarımsal kalkınmayı teşvik edici örnek projelerini tanıttı.

Fide ve fidan desteğinden canlı hayvan desteğine, ekipman desteğinden atıl durumdaki arazilerin tarıma kazandırılması kadar bir çok projeyi üretici ile paylaşan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, “Eskişehir’de Üretim Var” sloganı ile yaptığı çalışmalarını paylaştı. İpek böcekçiliği marul, domates fidesi, dut fidanı, manda ve küçükbaş hayvancılık, 2 milyon metrekarelik boş arazilerin tarıma elverişli hale getirilmesi, arı kovanı ve ekipmanları, Üretici Market, yerel tohum, Halk Süt, Halk Yumurta ve Midas İpek Evi, HerEv Bir Atölye Kadın Kooperatifi, Hanımeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Mihalıççık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Yıldıztepe Tüketici Kooperatifi, destek ve projelerini katılımcılara anlatan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi fuarda tam not aldı.

 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi.. Başka bir tarım mümkün.. 142. Sayı.. ozelkalem.com.tr.
Antalya Büyükşehir Belediyesi.. Başka bir tarım mümkün.. Özelkalem Dergisi 142. Sayı.. ozelkalem.com.tr.

Antalya’da projelerini sergiledi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de İstanbul Büyükşehir Belediye
Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ‘Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katıldı. Zirvede Antalya Büyükşehir Belediyesi enerji desteğinden, sulama projelerine, dijital tarımdan önleyici veterinerlik hizmetlerine kadar tarım ve hayvancılığa yönelik projeleri ile yer alıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başkan Muhittin Böcek ile birlikte zirvenin en kapsamlı stantlarından biri olan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin standını gezerek projeler hakkında bilgi aldı. Böcek, “Üretimin ve verimin kaliteli hale gelmesi, üreticimizin kazancının artması için hayata geçirdiğimiz tarımsal projelerimiz ile buradayız. Girdi maliyetleri karşısında zorlanan üreticilerimiz elektrik faturaları yüzünden icralık olmuş durumda. Biz de çiftçimize enerji desteği sağlayarak maliyetlerini büyük oranda azaltıyoruz” dedi.

Kartal Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.
Kartal Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.

Pazardaki ürünler vitrinde

Kartal Belediyesi de Cumhuriyet
Halk Partili belediyelerin katıldığı ve Türkiye’nin tarım politikalarının masaya yatırıldığı ‘Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katıldı. Kartal Belediyesi, açmış olduğu stantta 12 yıldan beri çevre ve halk sağlığına katkıda bulunmak, kimyasal gübreye alternatif olarak pazarlardan çıkan sebze-meyve atıklarının ve mutfak atıklarının Kırmızı Kaliforniya Solucanları yardımı ile organik gübreye dönüştürülmesini sağladığı ‘Kaliforniya Solucan Gübresi Projesi’ olmak üzere; tüketiciler ve Buğday Derneği ile Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen organik tarım üreticilerini buluşturduğu Kartal Ekolojik Pazarı’nda satışa sunulan ürünlerin yanı sıra Kültür Merkezlerinde devam eden el sanatları kurslarında yapılan çalışmaları da sergiledi.

Odunpazarı  Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.
Odunpazarı Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.

Odunpazarı beğeni topladı

Odunpazarı Belediyesi, Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katıldı. Odunpazarı Belediyesi’nin tarımı ve üreticiyi destekleyen; kırsal kalkınmaya yönelik proje ve çalışmaları büyük beğeni topladı. Odunpazarı Belediyesi’nin standını ziyaret eden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başkan Kazım Kurt’u başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ederek Arıköy’de üretilen balın tadına baktıArıköy, Solucan Gübresi Üretim Tesisi, tarıma kazandırılan boş verimli araziler ve topraksız tarım gibi tarımsal çalışmalarını Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne taşıyan Odunpazarı Belediyesi, katılımcıların beğenisini topladı.

Beylikdüzü  Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.
Beylikdüzü Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.

Umut Meyve Ormanı ilgi çekti

Beylikdüzü Belediyesi de “CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi”ne katıldı. Tarımsal kalkınmada yeni politikalar ve üretici odaklı çözümler sunmak amacıyla düzenlenen zirvede 160 belediyenin yanı sıra 300’ün üzerinde kooperatif de
yerini aldı. Belediyeler ve kooperatiflerin tarımsal ürünlerinin de sergilendiği alanda, Beylikdüzü Belediyesi’nin kent tarımında üreten, paylaşan ve kendi kendine yeten bir kent olma yolunda kente kazandırdığı Yaşam Bahçesi’nden elde edilen mahsuller ve ilçe halkının toprakla olan bağını kuvvetlendirmek ve kent tarımını desteklemek amacıyla oluşturulan 15 bin metrekarelik Umut Meyve Ormanı ve Hobi Bahçeleri’nde çoğaltılan ata tohumları da yerini aldı. Zirvede Yaşam Bahçesi’nden elde edilen mahsuller ve ilçe halkının toprakla olan bağını kuvvetlendirmek ve kent tarımını desteklemek amacıyla oluşturulan Umut Meyve Ormanı ve Hobi Bahçeleri’nde çoğaltılan ata tohumları büyük ilgi gördü.

Turgutlu  Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.
Turgutlu Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.

Turgutlu ürünlerini tanıttı

Turgutlu Belediyesi de Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin katılımıyla düzenlenen Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ndeki yerini aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıç- daroğlu, Turgutlu Belediyesi’nin standını ziyaret ederek Başkan Çetin Akın’dan ürünler hakkında bilgi aldı. Standı ayrıca CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, il ve ilçe belediye başkanları da ziyaret etti. Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, “Genel Başkanımız Sayın Ke- mal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekle- şen CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde 160 belediyemiz ve 300 kooperatiflerimizle tarım politikalarımızı ve yol haritalarımızı paylaşmak için bir araya geldik. Her bölgemizde dayanışmamızı büyüterek ülkemizi tarımda hak ettiği re- faha ulaştıracağız. Belediyemizin standını ziyaret ederek bizleri onurlandıran Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere standımıza gelen tüm misafirlerimize teşekkür ederim” dedi.

Edremit Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.
Edremit Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.

Kadınların emeği takdir gördü

Edremit Belediyesi de Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde Avrasya Gösteri Merkezi B-8 standında yerini alarak çalışmalarını tanıttı. Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan, Kılıçdaroğlu’na Edremit’in tarımda yaptığı atılımlar, ata tohumları, tarlada yetiştirilen ürünleri ve ileride yapılacak projeleri anlattı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, duyduğu memnuniyeti ifade ederek çalışmalarından dolayı Edremit Belediyesi’ni tebrik etti. Aynı zamanda Zirve’ye Edremit’ten katılan ‘Güneşin Kadınları Kooperatifi’ni de ziyaret eden Kılıçdaroğlu, kadınların üretimdeki yeri için yaptığı çalışmalar ve kooperatif isminin buna çok uygun olduğunu söyleyerek katılımcıları kutladı. Kooperatiflerin sergiledikleri ürünler katılımcılar ve misafirler tarafından ilgi gördü.

Küçükçekmece Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.
Küçükçekmece Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.

Küçükçekmece Belediyesi Hobi bahçesi ürünleriyle Zirve’de

Atakent Hobi Bahçesi’nde yetişen organik, birbirinden lezzetli ürünlerin yer aldığı Küçükçekmece Belediyesi standı da katılımcılardan büyük ilgi gördü. Küçükçek- mece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Bir kent bele- diyesi olarak, tarımla ilgili çok fazla ürünümüz olmasa da şehrin ortasında vatandaşlarımıza tarım yapma imkânı sağladığımız Hobi Bahçemizde yetişen ürünle- rimizle buradayız. Onun hemen yanı başında sadece

meyve ağaçlarının olduğu bir bahçemiz de bulunuyor. Burada yetiştirdiğimiz meyveleri maddi durumu iyi olmayan ailelere iletiyoruz. Anadolu’daki kooperatifler- den, belediyelerimizin üretici kooperatiflerden doğru- dan zaman zaman hem kendimizin kullanması hem de vatandaşa ulaştırmak açısından bir çalışmamız var. Katılım sağlayan tüm belediyeleri tebrik ediyor, fuarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.
Mersin Büyükşehir Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.

Tarım kenti Mersin Tarım Zirvesi’nde

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “CHP’li Belediyeler Tarımsal Kal- kınma Zirvesi”nde yerini aldı. Be- lediyelerin tarımsal üretime verdiği katkıların ele alındığı zirveye, Mer- sin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer ile birlikte katıldı. Mersin Büyükşe- hir Belediyesi, tarım kenti Mer- sin’de özellikle kırsal üretici odaklı yürüttüğü projeleri tanıtırken, iş bir- liği içinde birçok projede kol kola yol aldığı Mersinden Kadın Koope- ratifi, Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Koope- ratifi, Tarsus Eshab-ı Kehf Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, Anamur Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile stantta yerini aldı. Büyükşehir’in stan- dında taze ve kuru gıda ürünleri, fermente ürünler, alternatif tarım ürünleri ve el sanatları ürünleri tanıtıldı. Zirvede ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nin Haydi Gel Köyümü- ze Destek Verelim, Kazanç Projesi, Süt Senin Gurur Mersin’in, Mersin Hamile Bakım Sütü, Sanal Kadın Üretici Pazarı E-Ticaret Platformu, Yerel Ürünlere Sahip Çıkma Pro- jesi, Mersinden Güneş Enerjisi ile Kurutma Tesisi gibi birçok projesi de tanıtıldı.

Safranbolu Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.
Safranbolu Belediyesi..  Başka bir tarım mümkün..  Özelkalem Dergisi 142. Sayı..  ozelkalem.com.tr.

Korumanın başkenti; Safranbolu

3 gün süren ve CHP’li 160 belediyenin yanı sıra 300’ün üzerinde tarım kooperatifinin katıldığı, ayrıca belediyeler ve kooperatiflerin tarımsal ürünlerinin sergilendiği fuarda; Koru- manın Başkenti Safranbolu standı yoğun ilgi gördü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, çok sayıda Büyükşehir, İl, İlçe ve Bel- de Belediye Başkanı ile çeşitli kooperatif üye- lerinin de ziyaret ettiği Safranbolu standında; Safranbolu Belediyesi görevlileri konuklara safran, Safranbolu kıtırı, safranlı lokum ve kolonya gibi ilçenin tescilli ürünlerini tanıttı. Fuar ile ilgili açıklama yapan Safranbolu Be- lediye Başkanı Elif Köse, “Burada, büyük bir yara haline gelen ülkemizdeki tarım sorunu ile ilgili neler yapılabilirin yanı sıra belediye- mizin tarıma olan katkısını da anlama imkânı bulduk. Başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Başka bir tarım mümkün.. Özelkalem Dergisi 142. Sayı.. Keyifle, güzelce okumanız için..

Başka bir tarım mümkün.. ozelkalem.com.tr
Başka bir tarım mümkün.. ozelkalem.com.tr

page23image35186240#başkabirtarımmümkün

Özelkalem Türkiye’nin Yerel Yönetim Ağı

Özelkalem Dergisi’ni okumak için

 ►Abone ol

Özelkalem TV’de yapılacak canlı yayınlardan haberdar olmak isterseniz, abone olmayı ve abone ol butonunun yanındaki çan simgesinden bildirimleri açmayı unutmayın.

►Abone ol: http://www.youtube.com/c/Özelkalemtv

►İzle Türkiye!

Özelkalem tv Türkiye’nin ilk yerel yönetim televizyonu Özelkalem.tv, yerel yönetimlerin tarafsız, yaygın, katılımcı, etkin mecrası olmak üzere kuruldu. Bütün yerel yöneticilerin kendi televizyonu gibi görebileceği, bütün kentlerin kendini gösterebileceği bir televizyon kanalı. #özelkalem#yerelyönetim#belediyebaşkanları

Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Başvuru için: https://yerelyonetimodulleri.com/#özelkalemdergisiyerelyönetimödülleri

Sosyal medyada bizi takip edin:

►Instagram: https://www.instagram.com/ozelkalemde…

►Twitter: https://twitter.com/ozelkalemdergi

►Facebook: https://www.facebook.com/ozelkalemdergi/

Güzel Bir Türkiye Instagram: https://www.instagram.com/guzelbirtur

Resmi web sitesi: http://guzelbirturkiye.com/

Erengül Bilenser Özelkalem Yerel Yönetim Ağı Kurucusu

►Instagram: https://www.instagram.com/erengulbile

►Twitter: https://twitter.com/ebilenser

►Linkedin: https://www.linkedin.com/in/erengul-b

►erengulbilenser@epr.com.tr

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla