Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, kentin adına büyük önem taşıyan üç projeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, önemli olarak değerlendirdiği üç projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Babaş, Candostları Geçici Hayvan Bakım Evi, Çöpten Elektrik Enerjisi Üretimi ve Avrupa Birliği Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi ile ilgili bilgiler verdi. Babaş, bu üç projenin yaklaşık toplam yatırım tutarının 60 milyon TL olduğunu ifade etti. Babaş, Katı Atık Bertaraf Tesisi’nden elektrik enerjisi üretilmesiyle ilgili gerçekleştirilen ihale kapsamında 10 yıllığına ihaleyi kazanan firmanın ürettiği elektrik enerjisinden elde ettiği payın yüzde 57,25’ini Mahalli İdareler Birliği’ne aktarılacağını söyledi. Babaş, “Projeyle ilgili resmi prosedürler firma tarafından sürdürülüyor. Yaptığımız görüşmelere sonucunda firma 15-20 gün içerisinde çalışmalara başlayacak. Bir yıl içerisinde inşallah çöp toplama maliyetini elektrik enerjisinden elde edeceğimiz katkı ile sübvanse edeceğiz. Bugün 19 ilçemizde 6 istasyonumuz bulunuyor” dedi.

“Geçici Hayvan Bakım Evi Projesi’nde sona gelindi

Babaş, Geçici Hayvan Bakım Evi yanında bulunan 12 bin 195 metrekare araziye kurulması planlanan ve il genelini kapsayacak olan Candostları Geçici Hayvan Bakımevi projesinde de sona gelindiğini açıkladı. Babaş, projenin il genelinde bakıma muhtaç ve rehabilite edilmesi gereken sokak hayvanları için çok önemli olduğunu kaydetti. Babaş, Türkiye’de örnek bir projeyi hayata geçirmek için son rötuşların yapıldığını da belirtti. Başkan Babaş, 4 milyon TL tutarındaki proje için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan destek isteyeceğini de söyledi. Başkan Babaş, ayrıca kurulacak bu yeni tesiste bakıma muhtaç sokak hayvanlarının gerekli tedavilerinin yapılmasıyla birlikte doğal ortamlarına geri bırakılacağını ifade etti.

“Katı Atık Yönetimi Projesi’nde çalışmalar sürüyor

Başkan Babaş, yaklaşık 50 milyon TL maliyetli Avrupa Birliği Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi çalışmalarında sona gelindiğini de sözlerine ekledi. Babaş, eski vahşi çöp depolama merkezlerinin rehabilite edilerek doğaya kazandırılması, sızıntı suyu arıtma tesisi, araç ve ekipman yardımı adına proje çalışmaların sürdüğünü vurguladı. Başkan Babaş, bu önemli yatırımın en kısa sürede ihaleye çıkacağını belirtti. Babaş, Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin güçlendirilmesiyle ilgili de çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Babaş, Kastamonu Mahalli İdareler Birliği’nin önemli projelere imza attığını ve bundan sonrada atmaya devam edeceğini iletti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Corona virüsü belediyelerin eğitim gündemine girdi