Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, InterISC’18 Bilimsel Toplantı ve Kolokyum sertifika töreninde yaptığı konuşmada, kentin UNESCO listesine girmesi için destek istedi.

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) ISCARSAH Türkiye Komitesi, Kastamonu’da düzenlemiş olduğu Anadolu ve Ötesinde AntiSismik Yerel Miras Konulu InterISC’18 Bilimsel Toplantı ve Kolokyum programı sertifika töreniyle son buldu. Kastamonu’da yaklaşık bir hafta boyunca bilimsel toplantılar gerçekleştiren ve şehri gezen 9 ülkeden 37 bilim insanı düzenlenen gala yemeğinde edindikleri tecrübeleri aktardı.

Çalışmaları hayranlıkla izledik”

Vali Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın da katıldığı sertifika töreninde konuşan ICOMOS ISCARSAH Türkiye Başkanı Görün Arun, Kastamonu’da gerçekleştirdikleri toplantıların çok verimli geçtiğini belirtti. Arun, “Burada yaptığımız gezilerde ise şehre duyduğumuz hayranlık arttı. Ayrıca Kastamonu Belediyesinin ve yerel yönetimlerin koruma çalışmalarını da hayranlıkla izledik ve inceledik. Bunlar çok önemli çalışmalar ve sürmesi gereken çalışmalar. Biliyoruz ki çalışmalar devam edecektir” dedi.

“UNESCO için destek bekliyoruz”

Belediye Başkanı Babaş ise, Kastamonu’nun UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi hedefi olduğunu dile getirdi. Babaş, “Biliyoruz daha önümüzde uzun bir yol var. Dünya Kültür Miras Listesi’ni hedefliyoruz ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Sizlerden bu doğrultuda destekler bekliyoruz. İnşallah elinde sonunda hedefimize ulaşacağız. Tabi Kastamonu’yu gördünüz ve sizlerin söylemleri bugün bizleri çok mutlu ediyor. Doğru yolda yürüdüğümüzün bilincindeyiz ve hedefimize mutlaka ulaşacağız” diye konuştu.

“Toplantı ciddi katkılar sağlayacak”

Başkan Babaş, Türkiye’nin dış ülkelerin yetkililerinin lanse ettiğinin aksine çok güvenilir bir ülke olduğunun da üzerinde durdu. Babaş, dünyanın en güvenilir ülkesinin Türkiye olduğunun altını çizdi. Konuklara, “Aksi bir durum gördünüz mü? Türkiye konuşulanın aksine çok güvenilir bir ülke değil mi?” sorusunu yönelten Babaş, tüm misafirlerin ülkenin güvenliği noktasında onayını aldı.

İnceleyin:  Bolu, kesme çiçek karanfil üretiminde Antalya'ya rakip oldu

“Mirası sağlıklı bir şekilde devredeceğiz”

Vali Yaşar Karadeniz de, Kastamonu Belediyesi’nin bu doğrultuda gerekli çalışmaları layıkıyla yerine getirdiğini söyledi. Karadeniz, Kastamonu’nun tarihini ve kültürünü canlandırmak adına önemli adımlar atıldığının ve atılmaya devam edeceğini de söyledi. Karadeniz, “Bizden öncekilerden aldığımız mirası bizden sonrakilere en sağlıklı şekilde devretmek istiyoruz. Bizler bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Facebook Yorumları