Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediyeye devredilen eski vergi dairesi binasının Kent Müzesi’nin kullanımına sunulduğunu belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediyeye devredilerek, Kent Müzesi’ne tahsis edilen eski vergi dairesi binasında sürdürülen tadilat ve restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Aktaş, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’nın sahip olduğu değerler nedeniyle haklı olarak “Yaşayan Müze Şehir” adını aldığını belirtti. Aktaş, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde tarihsel kronolojinin Bursa’ya sağladığı avantajlar değerlendirilerek birçok alanda müze kurulduğunu kaydetti. Aktaş, “Bir toplumun ya da kentin hafızası konumundaki müzeler, kentin tüm yaşanmışlığını bünyesinde barındırır. Şehrin geçmişiyle alakalı hikayeler içerir. Günümüz şartlarında birçok şey değişse de anılar, hatıralar ve şehrin geçmişi değişmez. Bu hikayenin içinde hepimizin bir parçası var. Dolayısıyla müzeler, geçmiş ile geleceği buluşturan önemli alanlardır. Ben bu hizmetlerde emeği geçen tüm belediye başkanlarımıza ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Teşhir alanı ve tür genişleyecek

Aktaş, 2004 yılında hizmete açılan Bursa Kent Müzesi’nin ciddi miktarda sergi ürününe sahip olduğunu belirti. Aktaş, şu ana kadar buraya 9 bin 500 parça bağışın yapıldığını söyledi. Aktaş, ilave edilen binayla birlikte teşhir alanı ve türünün genişleyeceğini ifade etti. Başkan Aktaş, “Bu ürünlerin hepsini aynı anda sergilemek mümkün olmuyor. İçinde bulunduğumuz alan eski vergi dairesi. Şimdilik bu alanın giriş katını geçici ve kalıcı sergiler için kullanacağız. Bir yandan da binanın restorasyon çalışmalarını sürdüreceğiz. Çalışmalar tamamlandığı zaman binanın bütün alanlarını kullanarak, inşallah Bursa’ya yeni bir müze daha kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İznik’ten UNESCO Dünya Mirası Listesi atağı