Edirne’den yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Altın Kemer, rakibi Şaban Yılmaz’ı yenen Döşemealtı Belediyesi Güreşçisi Orhan Okulu’ya verildi.

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, Döşemealtı Belediyesi Başpehlivanı Orhan Okulu, 3 yıl aradan sonra yeniden Altın Kemerin sahibi oldu. Okulu, elemelerde, Kaan Kaya, Hasan Cengiz, Nedim Gürel, Hüseyin Gümüşalan, Serhat Balcı ve Şaban Yılmaz’ı geçti. Okulu’yu, ilk kutlayan Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç oldu. Okulu’yu daha sonra Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim tebrik etti.

Kemeri şehitlere armağan etti

Yaklaşık 1 saat süren müsabakayı altın puan ile kazanıp omuzlara alınan 2018 yılı Tarihi Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu, kemeri şehitlere ve Döşemealtı halkına armağan etti. Okulu, omuzlardan indikten sonra protokol tribününe gitti. Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç ile kucaklaşan Okulu, zaferini kutladı. Kupa ve madalya töreninin ardından altın kemeri boynuna takan Okulu, yine omuzlara alınarak saha içerisinde şeref turu attı.

Tarihi Saray Hamamı’na gitti

Kendisine destek için Edirne’ye gelen Döşemealtılı güreşseverlerle birlikte konvoy halinde kent merkezine giden Okulu, daha sonra 15 Temmuz Şehitleri için düzenlenen anma etkinliğine katıldı. Okulu, kispetiyle çıktığı etkinlikte Altın Kemeri şehit ve gazilere armağan ettiğini söyledi. Okulu, daha sonra geleneksel olarak Başpehlivan birincilerinin götürüldüğü Tarihi Saray hamamına gitti. Tarihi geleneği yaşatan Başpehlivana vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Vatandaşlar Orhan Okulu’yu yol boyunca alkışlarla destekledi. Güreşseverlerle fotoğraf çektiren Altın Kemerli Başpehlivan daha sonra yine büyük bir kalabalıkla dinlenmek üzere kaldığı otele geçti.

“Bu büyük bir mutluluk”

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, “Ata sporumuz yağlı güreşlerin Olimpiyatları olarak kabul edilen Kırkpınar Güreşleri’nden altın kemer ile dönüyor olmak büyük bir gurur ve mutluluk. 2014 yılında kurduğumuz Spor Kulübümüz aracılığıyla başta güreş olmak üzere amatör branşlara önem verdik. Bugün de bunun meyvelerini topluyoruz. Geçen yıl finalde kaybettiğimiz Altın Kemeri bu yıl kazandık ve Döşemealtı tarihinin ilk altın kemerine ulaştık. Kulüp başkanımıza, antrenörlerimize, güreşçilerime, bizi her zaman destekleyen Döşemealtı halkına ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kırkgöz Gölü, doğal yaşam vadisi projesi ile fark yaratacak