Ana SayfaDergi Haber“En büyük hedefimiz Kastamonu’nun adını Dünya Kültür Mirası Listesi’ne yazdırmak”

“En büyük hedefimiz Kastamonu’nun adını Dünya Kültür Mirası Listesi’ne yazdırmak”

170 kilometrelik kıyısıyla Karadeniz’in en uzun sahil şeridinin yanı sıra dünyanın en önemli kanyonlarından Valla Kanyonu, dünyanın en büyük mağaralarından Ilgarini Mağarası, Gideros Koyu, şelaleleri ve ormanlarıyla eşsiz bir doğal zenginliğe sahip olan Kastamonu, tüm bu güzelliklerini 2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanıyla taçlandırdı. EPR Yerel Yönetim Ajansı Kurucusu Erengül Bilenser, Başkan Tahsin Babaş’la Kastamonu’yu ve kentin gelişimini konuştu.

2014 yılında göreve başladınız. Bugüne dönüp bakacak olursak geçtiğimiz 4 yılda nelere imza attınız?

Ben Kastamonu’nun sokaklarında büyümüş birisiyim. 30 yılı aşkın süredir de belediyeci olarak Kastamonu’ya hizmet ediyorum. Benim en büyük hedefim her zaman ifade ettiğim gibi Kastamonu’nun sahip olduğu değerleri ile birlikte hak ettiği konuma ulaşması ve hemşehrilerimin mutluluğudur. Kastamonu’muzun tarihi ve doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkararak dünyaya tanıtmak benim için çok önemli. Bu yolda 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilmemiz de çok önemli bir adım. İnşallah hedeflerimize ulaşacağız ve bu güzel hizmetlerimizle de anılacağız.

Geride bıraktığımız dört yıl içerisinde “Büyük Türkiye’nin Güçlü ili Kastamonu” hedefi doğrultusunda önemli adımlar attık. Hem yerel hem de genel yatırımlarda önemli projeleri ilimize kazandırmak için çalıştık ve çalışıyoruz. Dört yıl gibi bir sürede Kastamonu’muzun gelişimine katkı sağlayacağı açık olan ancak yıllardır başlanamayan veya projelendirilemeyen işleri, projelendirdik ve çalışmaları başlattık. 2014 yılı içerisinde 37.5 milyon TL’lik yatırım yaptık. 2015 yılında ise KUZKA’dan destek aldığımız güdümlü projelerimizle birlikte 51.5 milyon TL’lik yatırım startını verdik. 2016 yılında 51 milyon 360 bin TL’lik bir yatırımı ilimize kazandırdık. 2017 yılı içerisinde ise Türkiye’nin en güçlü belediyelerinden biri olduğumuzu göstererek çalışmalarımızı arttırdık ve 62 milyon 242 bin TL’lik yatırımı şehrimize kazandırdık.

Dört yıl gibi kısa bir sürede toplamda 1016 proje üreterek 202 milyon 602 bin TL’lik yatırıma imza attık. 150 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu’nun 10 belediyesinden biri olarak kurulan Kastamonu Belediyesi bugün Türkiye’nin en az borcu olan ve en güçlü il belediyelerinden biri olarak tarihi misyonunu sürdürüyor. Dört yıllık hummalı çalışmamız neticesinde belediyemiz güçlü bir mali yapıya sahip oldu ve rekor sayılacak bir proje sayısına ulaştı. Bugün yıllar arası bütçe gelirimize bakıldığında 2013 yılında 67 milyon 392 bin TL olan gelirimiz, 2017 yılı sonu itibariyle yüzde 134 artış göstererek 157 milyon 985 bin TL’ye ulaşmıştır. Bu rakamlar göstermektedir ki Kastamonu Belediyesi’nin 2014 yılı itibariyle yatırım yapma gücü artmış, tarihi misyonunu geri kazanmıştır.

Yıllar önce başlatılıp yarım bırakılan işler, atıl bırakılan binalar hatta kimilerine göre hayal olarak görülen projeler son 15 yılda hayata geçirildi. Bu süre zarfında ilimize yaklaşık 15 milyar TL’lik bir yatırım yapıldı. Kastamonu Havalimanı ve Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’yle şehirlerarası ulaşımda konfor sağlandığını belirtmeliyim. Yine çok kısa bir sürede yapımı tamamlanan Yeni Devlet Hastanesi, Kastamonu’muzun sağlık alanında bölgenin merkezi olması açısından çok önemlidir. Kastamonu’muzun en az 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak ve zirai sulama noktasında ilimizde hem üretime hem ekonomiye hem de istihdama katkı sağlayacak olan Kırık Barajı’nın yapımına başlanması büyük önem taşıyor. Atık Su Arıtma Tesisimiz de yine bu kapsamda programa alınmış ve yapımına hızla başlanacaktır.

Yapımı devam eden Kastamonu- Ankara yolu projesi ve Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarından olan İnebolu-Kastamonu yolu projeleri de Kastamonu’muzun hızlı gelişiminin en önemli parçalarından olacaktır. Bizler göreve geldiğimiz dönemde hızla şehrimizin ihtiyaçlarına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte “Şehir Çalıştayı” düzenledik. Bu çalıştay sonuç raporu doğrultusunda çok ciddi çalışmalar gerçekleştirerek yol haritamızı belirledik. İlimizde atılacak olan tüm adımları bilimsel bir rapor doğrultusunda

projelendirdik. Kısa sürede yakaladığımız bu yükseliş asil hemşehrilerimin feraseti ve teveccühü sonucu elde edilen büyük birliktelikle sağlanmıştır.

Belediye hizmeti sizin için ne anlam ifade ediyor?

Belediyeciliği sadece yol, su ve kaldırım işleri yapmak olarak görmedik. Bizler belediyeciliği; hayatın her alanında vatandaşa hizmet götürmek ve vatandaşı mutlu etmek olarak gördük. Bu düşünce ile her türlü teknik alt ve üst yapı hizmetlerinin yanı sıra, kültür ve sanat hizmetlerinden sosyal yardımlara, sağlık ve spor hizmetlerinden eğitime kadar her alanda hassas ve ayrıntılı bir hizmet programı uyguladık.

Cihan Padişahımız Fatih Sultan Mehmet Han’ın “Hüner bir şehir bünyâd etmektir. Reâyâ kalbin âbâd etmektir!” sözü bizim hizmet anlayışımızın adeta özetidir. Fatih Sultan Mehmet Han burada “Asıl marifet bir şehir kurmak, şehir imar etmek ile birlikte, o şehirde yaşayanların kalbini âbâd etmek, kazanmaktır.” diyor. Bizler de belediyeciliğin vatandaşı mutlu etme sanatı olduğunun ve 150 yıllık bir geçmişe sahip olan Kastamonu Belediyesi’nde görev yapma sorumluluğunun bilincinde şehrimizi imar edip, projelerimizi hayata geçirirken vatandaşlarımızın mutluluğunu her zaman ön planda tuttuk ve bundan sonra da tutmaya devam edeceğiz. “Halka hizmet Hakk’a hizmettir” düsturuyla çıktığımız yolda bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

2018 yılı bizler için çok önemli. Bu yıl içerisinde hem modern şehirciliğin gerekleri olan projelerimizi hem de şahsımın üzerinde durduğu tarihi ve kültürel projelerimizi hızla devam ettirerek en büyük hedefimiz olan Dünya Kültür Miras Listesi’ne Kastamonu ismini inşallah yazdıracağız.

Röportajın Devamı…

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla