‘YUNUS’UN ÖĞRETİLERİNİ DÜNYAYA YAYACAĞIZ’

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, bu yıl 2.si düzenlenen Uluslararası Yunus Emre Günleri etkinliklerine katılanlara ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Çerçi, organizasyonu her yıl daha geniş kitlelere yaymak istediklerini belirterek, “Yunus’un Allah ve insan aşkını, öğretilerini günümüze taşıyacak, dünyaya yayacağız” dedi.

  1. Uluslararası Yunus Emre Günleri, renkli görüntülere sahne oldu. Yaklaşık 1 hafta süren organizasyonda yurtiçi ve yurtdışından konuklar Manisa’da ağırlandı. Sergi açılışlarıyla başlayan Yunus Emre Günleri’nde sempozyumlar düzenlenerek Türk Düşünürünün hayatı, öğretileri Allah ve insana olan aşkı, alanında uzman akademisyenler tarafından anlatıldı. Organizasyon kapsamında Manisa Arena’da düzenlenen gala yemeğine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı katılarak, bu özel günde Manisalıları yalnız bırakmazken; İlahiyat Profesörü Nihat Hatipoğlu da Manisalılarla buluştu. Yunus Emre Günleri’nin Final Programı ise 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerine ithaf edildi. Gecede Eşsiz ses ve yorumuyla Esat Kabaklı, sevilen Şair Dursun Ali Erzincanlı, birçok sanatçı ve radyocu sahne aldı.6

 

ORGANİZASYONUN İÇERİĞİ GENİŞLETİLECEK

Organizasyonlarda kendilerini yalnız bırakmayan Manisalılara teşekkür eden Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Yunus Emre Günleri’ni geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Başkan Çerçi, “Geçen hafta Uluslararası Yunus Emre Günleri’nin 2.sini gerçekleştirdik. Sanatçılarımız yurtiçi ve yurtdışından katılan bilim adamlarımız, önemli etkinlikler yaptılar. İlk günden itibaren sanatsal çalışmalar yapıldı, Sergiler açıldı, aşureler dağıtıldı. Cuma akşamı düzenlediğimiz gala yemeğimize Gıda Tarım ve Hayvancılık Baskanımız Faruk Çelik katıldı. Kendilerine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda Yunus Emre’nin hayatı yaşamı çok daha iyi yaşatılacak. Yunus Emre’nin halkımıza tanıtılması amacıyla daha ileri çalışmalarımız olacak. Yunus Emre’nin UNESCO dünya mirasına alınması için çalışmamız olacak. Roman, hikaye ve kısa film yarışmaları düzenlemeyi planlıyoruz. Bu yıl yapılan akademik çalışmaların neticesinde sunulan bildiriler de yakın zamanda kitap haline getirilerek yayınlanacak. Yunus Emre Kültür Merkezi kurma düşüncemiz var. Kuracağımız İrfan Meclisi Salonu’nda halkımız ile buluşacağız. Şehrimizin manevi ve kültürel dünyasına Yunus Emre’nin bütün yaşamı sunulmuş olacak. Ben bütün halkımız katkılarından katılımlarından dolayı teşekkür ederken; başkan yardımcılarımızdan personelimize kadar yoğun emek harcayan herkesi kutluyorum” diye konuştu.

İnceleyin:  Burdur Gölü’ne dikkat çekmek için klip çekildi

 

Facebook Yorumları