Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan

İstanbul’un Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Arapça tabela eleştirileri ile ilgili açıklama yaptı. Demircan, zaman zaman buna müdahalelerinin olduğunu ancak sorunun sunum tarzı olduğunu Arapça düşmanlığı olmadığını belirtti.

İstanbul’un Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın sorularını yanıtladı. Demircan, hiçbir turistin bir yere kendi yemeğini yemeye gitmeyeceğini belirtti. Turistlerin başka kültürler tanımak istediğini ifade eden Demircan, “Arap kültürünü yansıtan esnafa müdahale etmek gerekmez mi?” sorusunu, “Bizim sorunumuz şu, hızla büyüdüğümüz için, esnaf turiste sunacak özgün bir şey bulamayınca kolayına kaçıyor. Bir yıl önce Arapça tabelalar daha fazlaydı. Arapça müzikler yine daha fazlaydı bugün daha az. Esnaf, işin kolayına kaçıp müşteriyi tavlamak için böyle davranıyor. Oysa turist görmediği şeyi tercih eder” dedi.

“Alman turistlerde artış bekliyoruz”

Büyümekte olan ekonomilerde böyle şeylerin olduğunu dile getiren Demircan, “Zaman zaman müdahalemiz oluyor. Sorun, Arapça tabelanın sunum tarzı, iptidailiği, estetikten uzak oluşu. Işıl ışıl neonlar estetikten uzak. Arapça düşmanlığı değil yoksa derdimiz. Derdimiz kalite ve estetik. Araplar iyi ki var. Bu, Avrupalılar gelmesin anlamında değil tabii. İstanbul’a gelen turistte Araplar ilk sırada. Alışverişte ilk sırada Araplar var. Parayı bırakan da Araplar. Şu gelsin bu gelmesin diyemeyiz. Şehre gelen Avrupalılarda düşme vardı fakat şimdi Alman turistlerde artış bekliyoruz” diye konuştu.

Talimhane’deki otellerde boş yer olmadığını belirten Demircan, “Estetikten uzak uygulamalara da müdahale ediyorum ve edeceğim. Hanutçular mesela. Büyük ölçüde önledik, çalışmalarımız sürüyor” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Osmangazi Belediyesi Yine Hijyenden Taviz Vermedi