CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 31 Mart seçimlerinde adaylar arasında sürpriz isimlerin olabileceğine dikkat çekti.

24 Haziran seçimleri oy oranını yaklaşık üç puan düşen CHP, seçimlerin ardından başlayan olağanüstü kurultay tartışmasında yeterli imzanın bulunamadığının anlaşılması üzerine yerel seçim çalışmalarına odaklandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığındaki “hazırlık grubu”, yerel seçim bildirgesi üzerindeki çalışmalarında son aşamaya geldi. Çalışmanın kısa süre içinde yapılacak belediye başkanları toplantısında son şeklini alacağı ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun onayının ardından kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi. CHP’nin bildirgesinde, “güçlü yerel yönetim” vurgusuyla belediyelerin yetkilerinin artırılacağı bir modeli seçmene önereceği öğrenildi. CHP’nin öncelikle mevcut belediyelere yönelik çalışmalarına ağırlık verdiği, az oy farkla kaybedilen ya da kazanılan belediyeler ile açık ara kaybedilen yönetimler için toplamda dört başlıkta çalışma yürütüldüğü belirtildi.

“Yerel seçim bildirgesi taslağı hazır”

Milliyet’ten Şevket Yaman’ın haberine göre, yerel seçim bildirgesi taslağının hazırlandığını söyleyen Seyit Torun, “Çalışmalarımızı süratle tamamlayacağız. Ekim ayından itibaren adaylarımızı açıklamaya başlarız. Halk tarafından kabul gören, başarılı bir yönetim sergileyen mevcut belediye başkanlarımızdan yola devam edeceklerimizi açıklayacağız” dedi.

“Mutlaka bütün yöntemleri uygulayacağız”

Torun, belediye başkan adaylarının hangi yöntemle belirleneceği konusunda, “Bütün yöntemleri mutlaka uygulayacağız. Ön seçim de merkez yoklaması da temayül yoklaması da olacak. Tüm bölgelerde anket yaptıracağız. Anketlere bayram tatilinin ardından başlayacağız. Parti örgütümüzün, sivil toplum kuruluşlarımızın ve vatandaşlarımızın görüşlerini de alarak en uygun adayları belirleyeceğiz” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Mansur Yavaş: “Su faturasında öğrenciye indirim yapacağız”