Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Türkiye Kent Konseyleri Platformu Çevre Çalışma Grubunun gerçekleştirdiği toplantıya katıldı.

Süleymanpaşa Kent Konseyi binasında yapılan toplantıya Başkan Eşkinat’ın yanı sıra Av. Bülent Kaçar, Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası’nı temsilen Dr. Cemal Polat, Tekirdağ Mimarlar Odası Başkanı Gökhan Tanrıöver ile Çerkezköy, Saray, Kırklareli, Uzunköprü, Avcılar, Kadıköy ve Kartal Kent Konseyleri temsilcileri katıldı.

Toplantı gündemi hakkında bilgi veren Süleymanpaşa Kent Konseyi Başkanı Ufuk Ersöz, 5-6 Kasım’da Kartal Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde Nevşehir-Gülşehir’de yapılan Türkiye Kent Konseyleri Platformu 20. Genel Kurulu’nda alınan karar gereği kent konseyleri olarak çevre konusunda verilen mücadelelere verilecek desteklerin neler olabileceği ile ilgili fikir alışverişinde bulunulduğunu ifade etti.

ÇALIŞTAYIN KONUSU TERMİK SANTRALLER OLACAK

Ersöz, “Biz, Türkiye Kent Konseyleri Platformu olarak bu çalışmaların Çevre Komisyonu ile birlikte yürütülmesi, ilk aşamada Ege ve Marmara başta olmak üzere çalıştay düzenlenmesi ve benzer çalışmaların tüm bölgelerde yapılması gerektiği fikri üzerinde birleşmiş bulunuyoruz. Ege ve Marmara’ya öncelik vermemizin nedeni Marmara Denizi Derin Deşarj Projesi ve bölgelerdeki yaşam alanlarının korunmasının aciliyetidir.” açıklamasında bulundu.

ÇEVRE KOMİSYONU KURULDU

Çalıştay düzenlenmesi kararının ardındaki gerekçeleri dile getiren Ersöz, “Düzenleyeceğimiz çalıştayın ana gündem maddesi ise 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 2 (ç) ve 7 (k) maddeleri uyarınca, Bakanlıkça Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 Ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planı değişikliği ile Kırklareli Vize ilçesi ve Tekirdağ Çerkezköy-İstanbul Silivri  sınırları içerisinde “Enerji Üretim Alanı” ilan edilen bölgelerde kömüre dayalı termik santral kurulmasına yönelik alınan kararlar olacaktır. Yapılması planlanan kömüre dayalı termik santraller, ülke nüfusunun yaklaşık  %25-30’unu doğrudan etkileyecektir. Bu nedenlerle Türkiye Kent Konseyleri Platformu Çevre Çalışma Grubu olarak bir komisyon kurulmasını ve çalışmaların bu doğrultuda yürütülmesini kararlaştırdık. Komisyonda Süleymanpaşa, Kırklareli, Uzunköprü, Avcılar ve Kadıköy Kent Konseyleri yer alıyor,” diye konuştu.

İnceleyin:  Osman Kılıç paylaştığı fotoğrafla sosyal medyayı salladı

ŞUBAT 2017 ‘DE ÇEVRE SEMPOZYUMU YAPILACAK

Ersöz, Trakya Kent Konseyleri Birliği, Trakya Platformu ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu Çevre Çalışma Gurubu işbirliğiyle 2017 yılı Şubat ayı içerisinde bir sempozyum yapılmasına karar verildiğini belirtti.

EŞKİNAT: “BİZİM ÖNCELİĞİMİZ İNSAN”

Öte yandan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat da toplantıda Süleymanpaşa Belediyesi olarak çevre konusunda oldukça hassas olduklarını dile getirirken; “Bizler gerek bireysel gerekse kurumsal olarak yaşadığımız topraklara, soluduğumuz havaya, içtiğimiz suya zarar verecek her türlü oluşumun karşısındayız. Süleymanpaşa Belediyesi insana değer veren bir belediye. Bizim önceliğimiz insan.” açıklamasında bulundu.

Facebook Yorumları