Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacak olan 646 bin meyve fidanının dağıtımına başlandı.

Fidanların dağıtımına başlanması dolayısıyla 8 Aralık Perşembe günü Büyükşehir Belediyesi yanında bir tören düzenlendi. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen fidan dağıtım töreninde bir konuşma yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, dikilen her fidanı bir hayır-hasenat olarak görmek gerektiğini belirterek, bu fidanların evlatlara kalacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın tarımla ilgili ciddi çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydeden Başkan Çakır, temel amaçlarının bir tarım kenti olan Malatya’da, kayısıya alternatif ürünler yetiştirmek olduğunu söyledi. Başkan Çakır, “Kayısı, Malatya’da yaşayan herkesi ilgilendiren, ülkemiz için de stratejik öneme sahip olan bir ürün. Tarım anlamında Malatya ekonomisinin sadece kayısıya bağlı kalması ciddi bir eksiklik.  Kayısıya alternatif ürün yetiştirmek için hem Tarım İl Müdürlüğümüzün, hemde Büyükşehir olarak bizlerin çalışmaları var. Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın da ağaçlandırma ile ilgili güzel çalışmaları var. Bugün bizlerde Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde Malatya’mızda önemli miktarda bir fidan dağıtımını gerçekleştiriyoruz” dedi.

646 bin fidan dağıtılacak

Dağıtılacak olan fidanlar için 7 bin dolayında çiftçinin müracaatta bulunduğunu belirten Başkan Çakır, 314.230 adet ceviz, 37.327’si kara, 26.500’ü beyaz olmak üzere toplam 63.827 adet dut, 25.000 adet alıç, 5.000 adet lavanta, 5.000 adet biberiye, 43.980 adet ıhlamur, 80.691 adet kızılcık, 100.000 adet Trabzon hurması, 8.115 adet de üvez olmak üzere toplam 646 bin dolayında fidanın ücretsiz olarak dağıtılacağını söyledi.

Malatya genelinde tarımsal çalışmalar yapıyoruz

Büyükşehir Belediyesi olarak Malatya genelinde ilçe bazında hangi bölgede hangi meyvelerin yetişeceğini belirlemek için toprak ve hava iklim analizleri yaptıklarını da belirten Başkan Çakır, “Büyükşehir Belediyesi olarak Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde çiftçiler adına birçok çalışma yaptık.Bu çalışmaların haricinde Bakanlığımızın vermiş olduğu hibe ve desteklerden çiftçilerimizin ve Malatya’mızın daha çok yararlanması konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

İnceleyin:  Haliç kıyıları yeni yüzüne kavuşacak

Başkan Çakır, konuşmasının ardından bazı çiftçilere temsili olarak fidan dağıttı.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından ücretsiz olarak 7 bin dolayında çiftçiye dağıtılacak olan 646 bin dolayındaki fidanların, müracaat edenlere, belirli bir program dahilinde dağıtımının devam edeceği kaydedildi.

Facebook Yorumları