Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin 3. yılını değerlendirdiği basın toplantısında Trabzon’a büyük şehir camisi kazandırılacağı, Meydan Parkı III. etap kentsel yenileme çalışmalarına başlanacağı, Trabzon’a Disneyland kazandırılacağı gibi pek çok müjde verirken, “Birlikte bir dünya şehri oluşturuyoruz” dedi.

GÜLCEMAL YÜKSEK MALİYETLİ DEV BİR PROJEDİR

Belediye olarak tamamladıkları, sürdürdükleri ve projelendirdikleri tüm çalışmalar hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçüoğlu, sürdürülmekte olan Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi’nin yüksek maliyetli dev bir proje olduğunu kaydetti. Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Gümrükçüoğlu, “Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi 800 bin m2 alan oluşturacak, oldukça yüksek maliyetli dev bir projemizdir. Bu proje ile amacımız halkımızın denizle buluşmasını sağlamak, şehrimize önemli bir sosyal ve kültürel alan kazandırmaktır. I. etap tahkimat alanında çalışmalarımız devam etmektedir ve bu alan 250 bin m2’dir. Gülcemal Projesi etap etap tamamlanacaktır. Böylece Sahil Yolunun denizle bağlantıyı kestiği hususu Trabzon lokalinde ortadan kaldırılmış olacaktır” dedi.

RAYLI SİSTEM PROJESİ YILSONUNA KADAR TAMAMLANACAK

baskangumrukcuoglu2

Trabzon’da dev bir yatırıma daha imza atmaya hazırlandıklarını vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Hafif raylı sistemin engebeli bir coğrafyası olan Trabzon’umuzda doğu-batı istikametinde gerçekleştirilmesi çalışması sürdürülmektedir. Bu yılın sonuna kadar projesini tamamlamış olacağız. Sonrasında da finansman temini ile yolumuza devam etmiş olacağız. Şehrimizde bir büyük adım daha atmak istedik. Trabzon’da tarihte Karagöz Meydanı var. Şuanda Trabzon’un en yoğun bölgesinde bulunuyor burası. Bu meydanı tekrar Trabzon’a kazandırmak için büyük bir hazırlık sürdürdük. Cudibey İlköğretim Okulu ve Öğretmen Evi bu bölgede yer alıyor. Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ile görüşmemizde okul ve öğretmen evini Tabakhane’de TOKİ’den satın aldığımız arsada inşa edip teslim etmemiz şartıyla takas işlemini gerçekleştirecek şekilde protokol imzaladık. Bu dev projenin uygulamasına önümüzdeki aylarda başlayacağız. Bunu buradan kamuoyuna iletmek benim için çok sevindirici bir adım” diye konuştu.

İnceleyin:  Nevşehir Belediyesinin yeni Başkanı Atilla Seçen oldu

SIRA MEYDAN PARKI III. ETABA GELDİ

Başkan Gümrükçüoğlu, “Meydan Parkı II. etap kentsel yenileme çalışmasını da tamamladık. Şimdi sıra Meydan Parkı III. etaba geldi. Burada planlama çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu bölgeyi şehrimize kazandıracağız ve burası Trabzon’un denize bakan bir balkonu olacak” dedi.

YENİ STADYUMA HAYAL DİYORLARDI İŞTE GERÇEK OLDU

“Trabzonspor’a yeni stadyum için hayal deniliyordu” diyen Gümrükçüoğlu, “İşte bu hayal gerçek oldu. Bu bir Trabzon birlikteliğinin eseridir. En başta da dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan kaynaklanan bir büyük eserdir. Biz ne mi yapmışız burada? Buranın suyunu, kanalizasyonu, doğalgazını, imar planlarını yapmışız, çevre düzenlemesinde aylarca çalışmışız. Mimarlar Odası mahkeme açıp burayı durdurmuş, biz takip edip yeni imar planlarını yapıp işi başlatmışız. Bu tarz birliktelikler Trabzon’u süratle dünya şehri olma idealine kavuşturur” şeklinde konuştu.

ALTYAPI ÇALIŞMALARIMIZ YATIRIM YAĞMURUNA DÖNÜŞTÜ

Trabzon’un 18 ilçesinde de gerçekleştirecekleri projeleri teker teker sıralayan Gümrükçüoğlu, Pazarkapı’da büyük bir şehir camisi inşa edeceklerini, yine bu noktada bir mini otogar yapacaklarını, Trabzon’a disneyland kazandırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini, kimi ilçelerde kent meydanları yapacaklarını ve bunları projelendirdiklerini kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu ayrıca içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarında yatırım yağmuru gerçekleştirdiklerini dile getirirken TİSKİ Genel Müdürlüğünün tamamladığı, sürdürdüğü ve 2017 yatırım programına aldığı projelerin toplam maliyetinin 1,4 katrilyonu aştığını söyledi. Gümrükçüoğlu, TİSKİ Genel Müdürlüğünün ilçelerde gerçekleştirdiği yatırımları da ayrıntılarıyla basın mensuplarıyla paylaşırken Karakaya Grup Suyunun baraj haline getirilmesi içinde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Facebook Yorumları