Üretimin durduğu TEMSA tesislerini ziyaret eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar, toplumun her kesimine birlik çağrısı yaptı. Karalar, “İnancım odur ki, Sayın Cumhurbaşkanımız dahil, ülkemizi yönetenler ve Adana’mızdaki tüm dinamikler bu olaya sahip çıkacaktır” dedi. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, yabancı bir firmaya satılmasının ardından üretimin durduğu TEMSA’yı ziyaret ederek, birlik çağrısı yaptı. Tesisleri gezen Başkan Karalar, az sayıdaki yönetici ve çalışandan bilgi aldı. Karalar daha sonra Hak-İş’e bağlı Özçelik İş Sendikası Adana Şube Başkanlığı‘nı ziyaret ederek, işçilerle ve sendika yöneticileriyle bir araya geldi.

Karalar, TEMSA’nın sadece Adana ve Türkiye için değil, dünya için önemli bir üretim merkezi olduğunu söyledi. Karalar, “Geçmişte Adana’da bin 500 insanın çalıştığı, silsile yoluyla tedarikçilerle birlikte 8-10 bin kişiye, böylece 50-60 bin kişiye ekmek sağlayan TEMSA gibi bir tesis bulunmasından çok mutlu olurdum. Bugün gittim, o tesisin yerinde yeller esiyor. Üretim durmuş, kimse yok fabrikada. Çok üzüntü verici bir durum” dedi.

Karalar, TEMSA’nın 125 milyon dolar ihracat yapan, yılda 200 milyon dolarlık üretim gerçekleştiren ve Adana’nın bu yıl 2 milyar dolar olacak ihracatının yüzde 10-12’sini tek başına hayata geçiren bir tesis olduğunu vurguladı. Karalar, “Böyle bir marka değerin bu duruma düşmesi, üretimin durması çok üzüntü verici. Ben işçi kardeşlerimin de fabrikayı üretime açmak isteyen fabrika sahiplerinin de yanındayım” diye konuştu.

adana temsa 3

Tüm dinamikleri birlik olmaya davet etti

TEMSA’da yetkililerle konuşurken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 300 otobüs talep ettiğini öğrendiğini anlatan Karalar, “Sayın Mansur Yavaş’ı aradım. Üretimin durmasından dolayı fabrikanın 300 otobüslük siparişlerini teslim edemeyeceğini düşündüğünü söyledi. ‘Başkanım sakın başka bir yere başvurma. Bekle biraz’ dedim” ifadesini kullandı. Karalar, “İnanıyorum ki, TEMSA üretime başladığında, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve başka bir çok belediyemiz siparişleriyle destek verecek. Bunun öncüsü olmaya hazırız. İnancım odur ki, Sayın Cumhurbaşkanımız dahil, ülkemizi yönetenler ve Adana’mızdaki bütün dinamikler bu olaya sahip çıkacaktır. Böyle bir tesisin bu şekilde bırakılmasına kimsenin gönlü razı olmaz” diye konuştu.

İnceleyin:  Türkiye'nin atıksu arıtma lideri belli oldu

“TEMSA için bir şeyler yapılmalı”

Şu anda tesislerde ihracata hazır 26 milyon dolarlık ürün olduğunu öğrendiğini söyleyen Karalar, “TEMSA artık ABD, Kanada, Fransa gibi ülkelere ve dünyanın bir çok noktasına ihracat yapıyor. Adana’yı ve Türkiye’yi dünyanın her yerinde temsil ediyor. Ciddi üretim, ihracat ve gelir merkezi. Kamuoyuna, yetkililere buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Buna bir el atılmalı. Bugün bir Simit Sarayı’na 500 milyon doları gözden çıkaran bankalarımız, TEMSA için de bir şeyler yapabilir. Bir tesis dünyaya mal olmuşsa, bizim devlet bankalarımız ve özel bankalarımız sahip çıkabilir” dedi.

“Milletvekillerinin konuya sahip çıkacağına inanıyorum”

TEMSA’nın borcunun yüzde 80-90’ının vadesinin 2020’de geleceğini kaydeden Karalar, “TEMSA, henüz vadesi gelmemiş 200 milyon dolar borcun altından kalkacak bir firmadır ve bu gücü vardır. Biraz itidal, anlayış ve ilgiyle, bu kardeşlerimiz işsiz kalmaz. Ne yapılması gerekiyorsa hep birlikte yapacağız. TEMSA’nın marka değerinin devam etmesini arzuluyoruz. Adana’da siyasi parti ayrımı gözetmeksizin bütün milletvekillerinin bu konuya sahip çıkacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

adana temsa 1

Facebook Yorumları