Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap Türkiye’yi temsilen Avrupa konseyi yerel yönetimler komisyonu üyesi olarak Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel Ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 31. Genel Kurul toplantısına katılarak, kongrenin ilerleyişini ve görüşülen konuları değerlendirdi.

18 -21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek toplantılarda “yerel ve bölgesel düzeyde etik ve şeffaflık” konusu ağırlıklı olarak ele alınıyor.

Başkan Kasap kongreyle ilgili olarak yapmış olduğu değerlendirmede, “Ülkemiz son zamanlarda uluslar arası ve ulusal boyutlarda terörist faaliyetlerin ve lobilerin baskısı altındadır. Bu doğrultuda yaşadığımız olaylardan bir tanesi de 15 Temmuzdaki FETÖ’cü darbe girişimidir. Burada Avrupa’nın 46 ülkesinin bulunduğu bir kongrenin çatısı altında konularımızı, problemlerimizi ve önerilerimizi atmosferde paylaşıyoruz.” dedi.

KARIŞILIKLI GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULUYOR

“Dün burada çeşitli ön görüşmelerimiz oldu. Akşamında ise Sayın Büyükelçimizle konutunda bu konu üzerinde ülkemizi temsilen nasıl davranışlar içerisinde olacağımıza yönelik olarak görüş alışverişinde bulunuldu. Bu gün sabahki oturumda ilgili komisyonun “Bölgesel ve Yerel Yönetimler Kongresi”’nin yeni başkanı seçildi. Ardından Avrupa komisyonu sekreterinin Türkiye’yle ilgili yapmış olduğu görüşmelerin bir raporunu sundular. Gerçekten yararlı bir sunumdu. Bizler de bulunduğumuz komisyon ve diğer delegasyonlarla hem ülkemizle ilgili bu sorunu ifade ederken hem de değişik konularda bilgi alışverişinde bulunuyoruz.”

YEREL YÖNETİMLERDE ORTAYA ÇIKAN GELİŞMELER KONUŞULUYOR

“Bu kongre tabiî ki yerel yönetimleri ön plana çıkaran bir kongre. İster istemez genel yönetimle ilgili sorunlar da gündeme geliyor. Yerel sorunların yerel yönetim içerisindeki sorunların durumunu ve açılımını ve ortaya koyduğu gelişmeleri tartışıyoruz. Cuma gününe kadar buradayız. “

KIBRISLA İLGİLİ KONULAR DA GÜNDEME GELECEK

“Kıbrıs’la ilgili yerel yönetimler açısından bazı görüşmeler olacak. Orada Türkiye delegasyonu olarak görüşlerimizi ortaya koyacağız. Bu konuda konuşmalarda bulunurken tabii ki ülkemizin genel görüşü içerisinde olmanın gayretinde oluyoruz.”

İnceleyin:  İZSU Genel Müdürlüğü, bir arıtma tesisi daha kurdu

GÖÇ SORUNU VE TÜRKİYE’NİN ÜSTLENDİĞİ YÜK GÖRÜŞÜLÜYOR

“Bununla birlikte göç sorunu temel anlamda birebir yerel yönetimleri ilgilendiriyor. Yerel yönetimlerde özellikle Suriye olayından sonra ortaya çıkan pozisyonda ülkemizin ne kadar bir yük kaldırma noktasında olduğunu, özveriyle bu konuya sarıldığını ifade ediyoruz. Bunun yanında Avrupa ülkeleriyle bu konuların paylaşılması noktasındaki görüşlerimizi ifade ediyoruz.”

TÜRKİYE ADINA YAPILAN ELEŞTİRİLERE GEREKLİ SAVUNMALAR YAPILIYOR

“Zaman zaman Türkiye’yle ilgili son gelişmelerle ilgili eleştiriler ve değerlendirmeler oluyor. Bunlara karşılık olarak bizler de ülkemiz adına savunmamızı yapıyoruz. İfadelerimizi kullandıktan sonra ikna edici bir atmosferin ortaya çıkması bizi memnun ediyor. Kongre boyunca bu tür faaliyetlerimiz sergileyeceğiz. 18 kişilik bir ekip olarak her birimiz ülkemizi temsilen elimizden gelen gayreti göstermenin çabası içerisinde olacağız.”

55fdc0bb-6e95-49b6-a771-af72df196c34

Facebook Yorumları