Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen etkinliğe Başkan Kocamaz’ın yanı sıra KKTC Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, MHP Mersin İl Başkanı Sebahattin Kılıç, Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık, Anamur Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Veli Savcı, MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var, meclis üyeleri ve çok sayıda kadın üretici katıldı.

Etkinlik, Erdemli Hüsametli Mahallesi’nde çiftçilik yapan Cahide Aslan’ın teşekkür konuşması ile başladı.

Kadın çiftçilerin mevcut sorunlarına değinen Aslan, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kadın çiftçilere verdiği destekler sayesinde hem üreten hem kazanan bir üretici olduğunu ifade ederek, “Kadın çiftçilerin sorunları oldukça fazla. Bağda, tarlada çalışan kadınların sosyal güvencesi yok. İnsanüstü bir gayretle çalışıyorlar. Bizler Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal destek projeleri kapsamında gerçekleştirdiği nergis projesini duyduk ve bu projede yer aldık. Artık ben de üreten, kazanan bir üretici olacağım. Büyük bir hasret ve özlemle çiçekleri hasat edeceğim günü bekliyorum. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyor ve Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Kadınların toplumda hem üretebilen hem de sosyal hayatta dengeyi sağlayan fedakâr bireyler olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana bütün çiftçilerimizin olduğu kadar kadın çiftçilerimizin de yanında olduk, olacağız. Bir taraftan destek sağlarken bir taraftan alternatif ürünlerin değerlendirilmesi konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşiniz zor ama siz kararlılıkla, imanla, inançla bu işi yapmaya, eşinize, evinize destek olmaya devam edeceksiniz. Ürettiğiniz ürünlerin inşallah karşılığını bulursunuz. Hepiniz taşı toprağa çevirip, harikalar yaratıyorsunuz. Bu vesileyle Dünya Kadın Çiftçiler Gününüzü kutluyorum” şeklinde konuştu.

İnceleyin:  Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nin eserleri depolarda bekleyecek

Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık ise yaptığı konuşmada “Çiftçi kadınlar aynı zamanda bir annedir, onun elleri berekettir. İşine, aşına, çocuğuna sahip çıkar. Bugün burada kadın çiftçilerimizi bir arada görmek bir kadın çiftçi ve ziraat odası başkanı olarak beni çok mutlu etti. Fedakâr çiftçi kadınlarımızın emeğini önemseyip, bu günün kutlanmasını sağlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından kadın çiftçilerden Elif Yılmaz, Munise Yağsın, Cahide Aslan ve Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık’a Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve KKTC Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu tarafından plaket ve çiçek verildi.

Etkinlikte ayrıca Anamurlu kadın üreticiler tarafından Başkan Kocamaz’a muz fidanı hediye edildi.
zzz1

Facebook Yorumları