Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bu yıl ikincisi düzenlenen Çamlıyayla İğne Oyası Festivali’ne katıldı.

Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarından olan iğne oyasını yaşatmak, tanıtmak ve yapılan el sanatlarını hem kültürel hem de ekonomik açıdan değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen festivale, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın, Aytuğ Atıcı, Baki Şimşek ve Hüseyin Çamak, Çamlıyayla Kaymakamı Abdurrahman Çiftçi, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, MHP Çamlıyayla İlçe Başkanı Kudret Özdemir, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İğne oyasının Çamlıyayla’nın markası olduğunu ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, iğne oyası kültürünün yaşatılmasının önemine vurgu yaparak, “Çamlıyayla ülkemizin en önemli, en güzel yaylalarından birisidir. Tarsus’tan Adana’dan Mersin’den insanlar buraya gelerek bu güzellikleri sizlerle paylaşıyor. İğne oyası Çamlıyayla’nın markasıdır. Çamlıyaylalı hanımların el emeği, göz nuru ile yaptıkları bu iğne oyalarının kıymetini bilmeliyiz. Bu kültürü yaşamak, yaşatmak hepimizin boynunun borcudur. Ülke olarak geçirdiğimiz bu sıkıntılı günlerde özellikle kültürümüze sahip çıkarak, öz değerlerimiz etrafında toplanıp, birlik ve beraberliğimizi korumak mecburiyetindeyiz. Bu yıl ikincisi düzenlenen bu festivalin her yıl sizlerle buluşmasını temenni ediyorum” dedi.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, yaptığı konuşmada “Çamlıyayla, havasıyla, doğasıyla dünyanın en sakin kentlerinden birisidir. Çamlıyayla’nın bu güzelliğinin korunmasında emeği geçen bütün belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yıllarda da aynı şekilde yeşilin ve doğanın korunmaya devam etmesini temenni ediyorum. Çamlıyayla’nın hem havası hem doğası hem tavası hem de iğne oyası güzeldir. Bu çiçekler burada açıyor. İnşallah bu çiçekler hiç solmasın, sevgiye, kardeşliğe, birlik ve beraberliğe sebebiyet versin. El emeğini, göz nurunu bizlerle paylaşan hanımlarımıza da teşekkür ediyorum ” ifadelerine yer verdi.

İnceleyin:  İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstatistik Ofisi Faaliyete Geçti

Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı ise “İğne oyası ile ilgili ilk kez 2014 yılında bir festival gerçekleştirdik ve iğne oyası yarışması yaptık. Gördük ki halkımızın teveccühü çok büyük. Hem bu festivale hem de bu yarışmaya çok güzel katılımlar oldu, çok güzel ürünler çıktı. Bu sene biraz gecikmeli de olsa yine festivalimizi gerçekleştiriyoruz. Biraz buruk geçiriyoruz ama bu kalabalık bize coşku veriyor. Festivalimiz önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek, daha da güzel sonuçlara ulaşmaya başlayacak. Bizler de iğne oyasının tanıtımıyla ilgili geçen yıllarda önemli çalışmalar yaptık. İstanbul’daki uluslararası EMITT Fuarı’na, yine İstanbul’daki Feshane’ye ve Ankara’daki Mersin Tanıtım Günleri’ne Namrun iğne oyası diye geçen iğne oylarımızı götürmek suretiyle oralarda tanıttık. Ondan sonra gördük ki oyalarımıza büyük bir talep başladı, bu talepleri karşılamakta zorlandık. İnşallah iğne oyası ile ilgili yapılan bu çalışmalar Çamlıyaylalı kadınlarımızın gelirini artıracak bir meslek haline gelecek. Başta Burhanettin Kocamaz’a desteklerinden dolayı, gelen misafirlerine iğne oyalarını hediye etmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Bizim bu festivali yapmamızın ana sebebi Çamlıyaylalı hanımefendilerdir. El emeği, göz nuru ile ortaya çıkarmış oldukları ürünler burada görücüye çıktı” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından iğne oyası yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.
s

Facebook Yorumları