YSK Başkanı Sadi Güven, açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da seçim sonuçları halen merak konusuyken, YSK Başkanı Sadi Güven, CHP’nin Adayı Ekrem İmamoğlu’nun 27 bin 889 oy önde olduğunu açıkladı. DHA’da ilk kez AA dışında veri girdi. Verilerde, İmamoğlu’nun önde olduğu görüldü.

Tüm illerde 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin kesin olmayan sonuçlarına göre belediye başkanları belirlendi. İstanbul’da ise, gece 23 sıralarında, başa baş bir gidişat varken veri akışı durdu. Bunun ardından açıklama yapan AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım, seçimi kazandığını söyledi. CHP adayı Ekrem İmamoğlu ise tam 9 kez kameraların karşısına geçti. İmamoğlu, ellerindeki verilere göre önde olduklarını belirterek, veri akışının durmasına ve bu konuda sağlıklı bir açıklama yapılmamasına tepki gösterdi. İstanbul’da veri akışının durması sosyal medyada da büyük tepkilere neden oldu.

“İmamoğlu önde”

Beklenen açıklama ise sabah saatlerinde geldi. YSK Başkanı Sadi Güven, yaptığı açıklama ile İmamoğlu’nun kesin olmayan sonuçlara göre önde olduğunu belirtti. YSK binası önünde kameraların karşısına geçen Güven, “Seçim sonuçlandı, itiraz süreci başladı. Salı günü saat 15.00’e kadar ilçe seçim kuruluna itiraz hakkı var. Önümüzde 2 günlük süreç var. Ardından il seçim kuruluna itiraz edilebiliyor 1 gün süreyle. Kararlar netlik kazanınca da YSK’ya 3 günlük itiraz süreci başlıyor. Biz burada sonuçlara itiraz gelirse bakıyoruz” dedi.

“AA benim müşterim değil”

Güven, veri akışını sağlamadığı gerekçesiyle tepkilerin hedefi olan Anadolu Ajansı ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Güven, “Anadolu Ajansı benim müşterim değil. Benden veri almıyor ve nereden alıyorlar bilmiyorum. Ben Anadolu Ajansı’na bilgi servisi yapmıyorum, benim üzerimden polemik yaratılmasın. Oylar tarandıktan sonra tüm siyasi partilere sonuçları veriyoruz” diye konuştu.

“Fark 27 bin 889 oy”

Güven, İstanbul’da Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun oy sayımının henüz sonuçlanmadığını da sözlerin ekledi. Güven, “İstanbul sonuçlarının netleşip netleşmediğini bilmiyorum itiraz süreci var. Şu an elime son ulaşan sonuçlara göre, Ekrem İmamoğlu, 4 milyon 159 bin 650, Binali Yıldırım’ın oyu 4 milyon 131 bin 761. İmamoğlu önde” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  İmamoğlu: Küçük bir çıkar grubu için değil, 16 milyon için çalışıyoruz

DHA İlk kez veri paylaştı

Öte yandan dünden beri Anadolu Ajansı verileri dışında herhangi bir veri paylaşmayan Demirören Haber Ajansı (DHA), İstanbul sonucunu açıkladı. Ajansın haberi şöyle:
“Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) verilerine göre saat 09.00’da İstanbul’da son durum şöyle:
Sandık sayısı: 31 bin 186 – Açılan sandık sayısı: 31 bin 87
Açılan sandık oranı: Yüzde 99,68
Oy sayıları:  Ekrem İmamoğlu: 4 milyon 157 bin 237 – Binali Yıldırım: 4 milyon 130 bin 49
Oy oranları: Ekrem İmamoğlu: yüzde 48,80 – Binali Yıldırım: Yüzde 48,48.”

Facebook Yorumları