Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da takip eden ve sonuçların açıklanmasının ardından Ankara’ya geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde balkon konuşması yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimlerini İstanbul’da takip ettikten sonra sonuçların açıklanmasının ardından Ankara’ya geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde balkon konuşması yaptı. Bu seçimde arzu edilen neticelerin alınamamasının nedenlerini açıkladı.

“Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Biz sadece Rabbimin huzurunda rükuda ve secde de eğiliriz. Başka bir yerde asla. Siyasi hayatımız boyunca davamıza ve milletimize hizmet dışında bir gaye taşımadık. Milli iradenin üzerine bir güç tanımadık” ifadelerinde bulunarak 2002 seçmelerinden bu güne kadar olan başarılarına değindi. ”Bu yolda nasıl şu ana kadar geldiysek bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.


Erdoğan, ”Nerede olursa olsun, netice alırız veya almayız. Her olanda hayır vardır. Demokrasi mücadelesi budur.” diye konuştu.

“Tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum”

Erdoğan, Cumhur İttifakının oy oranlarının 24 Haziran seçimlerine yakın bir seviyede bulunduğuna da dikkat çekti, AK Parti ve MHP ile olan yapmış oldukları Cumhur İttifakı’na destek veren herkese şükran sunmasının ardından beka meselesi ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ”Beka meselesi konusundaki hassasiyetimize sahip çıkan tüm vatandaşlarıma, özellikle de Kürt kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Güneydoğu Anadolu Bölgemizin seçim sonuçları Kürt kardeşlerimizin kendi iradelerini pazarlık masasına sürenlere verdiği çok önemli bir derstir. Büyükşehirlerimizde, illerimizde, ilçelerimizde, beldelerimizde seçmenlerinin teveccühü ile göreve gelen tüm belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize, il genel meclis üyelerimize başarılar diliyorum. Demokrasinin ilk basamağı olarak gördüğüm mahalle ve köylerimizde seçilen muhtarlarımızı da tebrik ediyorum” ifadelerinde bulundu.

“Her olanda hayır vardır”

Erdoğan, diğer illerde istediği başarıyı elde edememe nedenlerine de açıklık getirdi. “Sadece 50 günlük resmi kampanya döneminde 59 il ve 43 ilçe mitingiyle 9 televizyon ve sosyal medya programıyla milletimize kendimizi ifade etmenin gayreti içinde olduk. Buna rağmen eksiklerimiz varsa bunları düzeltmek boynumuzun borcudur. Bunu halkımızda arayamayız, Kendimizde arayacağız. Yarın sabahtan itibaren eksiklerimizi tespit ve telafi etmenin çalışmalarına başlayacağız. Yüksek Seçim Kurulu, neticeleri açıklayacak. Açıkladığı zaman veya açıklayacağı ana kadar itirazlarımız varsa bu itirazlarımızı yapacağız. Nerede olursa olsun, netice alırız veya almayız. Her olanda hayır vardır. Demokrasi mücadelesi budur.” diye konuştu.

İnceleyin:  Başkan Sögüt açıkladı... İkizce, selden 10 milyon TL zarar gördü...

“4 buçuk yıl seçim yok”

Erdoğan konuşmasının sonunda, 2023’e de değindi. Önümüzdeki 4 buçuk yıl seçim olmayacağına dikkat çeken Erdoğan, ”Hem ulusal hem de uluslararası bazda çalışmalarımıza odaklanacağız, kilitleneceğiz ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartacağız. Ülkemizin çözüm bekleyen tüm meselelerini reformcu bir anlayışla hal yoluna koymanın mücadelesini vereceğiz. Yalan yanlış vaatlerde bulunanlar buyursunlar, bakalım nasıl yönetecekler, göreceğiz. 2023 hedeflerimize ulaşana kadar devam eden bu süreçte önceliğimiz ekonomimizi güçlendirmek, teknoloji ve ihracat odaklı bir şekilde büyümeyi sürdürmek, istihdamı artırmak olacaktır. Milli güvenliğimiz ile ilgili konulardaki çalışmalarımızı da başarıya ulaştıracağımız bir döneme giriyoruz.
Biz ne tür eksiğimiz var bunları telafi ederek daha başka çalışma esaslarıyla yolumuza devam edeceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Facebook Yorumları