İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Saraçhane’de demokrasi nöbeti tuttu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde düzenlenen demokrasi nöbetinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş vatandaşlarla nöbet tuttu. FETÖ’nün hain darbe girişimi sırasında darbeci askerler tarafından büyük zarar verilen ve 17 vatandaşımızın şehit düştüğü İBB binası önünde binlerce kişi demokrasi nöbeti tuttu. Demokrasi nöbetini tutmak için günün erken saatlerinde İBB binası önünde toplanan vatandaşlar, dev ekranlardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası’ndaki girişinde yaptığı konuşmayı da izledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ankara’ya yolcu eden Başkan Topbaş, daha sonra da Saraçhane’ye geldi.. Topbaş, İBB binası önünde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara katıldı.

Nöbete, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Ak Parti İl Başkanı Selim Temurci, Başkan Topbaş’ın Eşi Özleyiş Topbaş ve çocukları da katıldı. Vatandaşlara hitap eden Başkan Topbaş, “Rabbimize hamdolsun ki seneyi devriyesinde şanlı bayrağımızın altında şehitlerimizin manevi huzurunda sizlerle birlikteyiz” dedi.

Topbaş, 15 Temmuz darbe girişiminin FETÖ ile birlikte hareket eden iç ve dış düşmanlar tarafından tezaâhlandığını vurguladı. Başkan Topbaş, “Hiçbir milletin başına gelmeyen bir tabloyu ortaya koydular. Ama aziz milletimizin imanı ve vatan sevgisi ile ve Allah’ın yardımı bu oyunlar boşa çıktı” diye konuştu.

“Bu şehir emanet bir şehir”

Topbaş, bu topraklar da binlerce yıllık tarihin izleri olduğunu vurguladı. Topbaş, “Bu topraklarda nice şehit ve gazilerimiz var. Bu topraklarda ayakta durmak kolay değil. Bütün dünyanın gözü bu topraklarda. Bu şehir emanet bir şehir. Bizler de bu emanetin bilinciyle hareket ediyoruz. Tarihte ecdadımız asla bir sömürgeci olmadı. Hiçbir milletin kaynaklarına imkanlarına el uzatmadı. Dünyanın neresinde olursa olsun bir sıkıntı ortaya çıktığı zaman onun haberini aldığı zaman orada oldu. Böyle bir anlayışın evlatları ve bireyleriz.”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı yerel yönetim anlayışını devam ettirdiklerini devam ettirerek bu günlere geldiklerini vurgulayan Başkan Topbaş, “İstanbul’da belediye başkanlığını sadece kendi kentimize hizmet olarak değil, dünyanın neresinde olursa olsun yardıma ihtiyacı olanlara da el uzatmak olarak gördük. Dünyadaki felaketlerde o bölgelere giden ilk bizim ekiplerimiz oldu” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  BM UNACLA TOPLANTISI İSTANBUL’DA BAŞLADI

İBB önündeki demokrasi nöbetinde Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Türk bayraklarıyla donatılan İBB binasına ayrıca 15 Temmuz gecesinde yaşanılanların anlatıldığı belgesel yansıtıldı.

Facebook Yorumları