Beşiktaş Belediyesi, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında şehit düşen 249 kişinin isimlerinin yazılacağı dev bir 15 Temmuz Demokrasi Anıtı yapıyor.

Beşiktaş Belediyesi, dev bir 15 Temmuz Demokrasi Anıtı yapıyor. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne hakim bir noktaya yapılacak olan ve göğe doğru uzanacak olan iki elin birleşmesinden meydana gelecek anıtın açılışı 29 Ekim’de yapılacak. Anıt, Beşiktaş Ortabayır Sokak’ta inşa edilecek. Anıtın temel atma törenine Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Beşiktaş’ın mahalle muhtarları, belediye meclis üyeleri ve sokak sakinleri katıldı.

“El ele mücadele etmeliyiz”

Törende konuşan Murat Hazinedar, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde 249 şehide Allah’tan rahmet diledi. Hazinedar, 15 Temmuz’da Türkiye’ye karşı yapılan hain saldırının gayri milli ve dışarıdan olduğunun bilinmesinin zorunluluğuna dikkat çekti. Hazinedar, “Hep birlikte el ele vererek devletimizi ele geçirmeye, diz çöktürmeye çalışan FETÖ terör örgütüne ve herkese karşı mücadele etmek zorundayız. Bu nedenle Beşiktaş’ta, bu demokrasi destanını unutturmamak için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne hakim olan bu noktada eşsiz bir anıt yapmaya karar verdik” diye konuştu.

“249 şehidin adı olacak”

Hazinedar, heykelin açılışının önümüzdeki 29 Ekim’de yapılacağı bilgisini paylaştı. Hazinedar, “Heykel formunun altındaki mermer kaidenin üç yüzünde 15 Temmuz şehitlerinin adları yer alacak. Anıtın, yüksekliği bir tarafta İstanbul Fethi’nin tarihi olan 1453 yılına atıf olacak şekilde 14 metre 53 santimetre olacak. Diğer tarafta ise Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun tarihi olan 1923’e atıf olacak şekilde 19 metre 23 santimetre olarak yapılacak. Heykelde bulunacak olan iki el, insanoğlunun topraktan gökyüzüne yükselen uhrevi yolculuğunu bizlere hatırlatacak” diye konuştu.

Edilen duaların ardından anıtın temeli atıldı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Depremde hasar gören tescilli binalar yeniden ayağa kaldırılıyor