Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Sera Akademisi” tanıtım ve protokol imza töreninde, “Kuracağımız Sera Akademisi’yle mevcut duruma bir parantez açmayı hedefliyoruz” dedi.

Tarım sektörünü buluşturan dünyanın en büyük seracılık fuarı Growtech Eurasia, ANFAŞ EXPO Center’da açıldı. Growtech Eurasia, Muratpaşa Belediyesi ve Sera Konstrüksiyon Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) tarafından örtü altı tarımın başkenti Antalya’da, Ermenek Mahallesi’nde kuracağı 2 bin metrekarelik sera akademisini desteklediğini açıkladı. 1 Aralık’a kadar devam edecek fuarda akademiyle ilgili tanıtım toplantısı ve protokol imza töreni gerçekleştirildi.

“Sektör ‘kamu gölge etmesin’ konumunda”

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, burada yaptığı konuşmada, kurulacak sera akademisiyle aslında tarım sektöründe kamusal müdahalenin eksikliğini göstermeyi amaçladıklarını söyledi. Uysal, “Kamusal organizasyon ve müdahalenin çok eksik olmasına alıştığımız için tarımda, kamudan hiçbir şey beklemiyoruz” dedi.
Uysal, uzun yıllardır devam eden bu durumun sektörün ne yerel ne de genel kamu yönetiminden bir beklenti içine girmemeyi öğrettiğini söyledi. Başkan Uysal, “Adeta işletmelerimiz ‘Kamu gölge etmesin başka ihsan istemeyiz’ duruşu içinde kendi kaderiyle yoluna devam ediyor. Oysa dünyanın en liberal ülkelerinde, serbest piyasanın en sınırsız uygulandığı ülkelerde dahi kamunun bütün sektörlere düzenleyici ve destekleyici katkıları var. Ama Türkiye’de üreticilerimizin o yılki tercihleri, ne pazar perspektifine ne de rakip üreticilerin durumuna dayanıyor. Hiçbir şekilde bizim üreticimizin ürün deseni oluşturmasında bunlar etkili olmuyor. Bu taramayı yapması gerekenler, hem pazarın hem de rekabet içinde bulunduğumuz üretim piyasalarının durumunu çiftçimize raporlayıp strateji oluşturması gereken kurumlar işini yapmıyor” dedi.

İleri teknolojili sera

Uysal, tarım sektörünün tüm yükünün işletmelerin, çiftçinin, üreticinin sırtında olduğunu kaydetti. Uysal, “Strateji yok, planlama yok, gelecek yok. Ortada bir genel kamusal ortak payda oluşturacak kurum yok” diye konuştu.
Muratpaşa Belediyesi olarak SERKONDER’le kurulan işbirliğinin mevcut duruma bir parantez açma olduğunu belirten Başkan Uysal, Antalya’nın tarımda mevcut potansiyelinin çok azını hayata geçirebildiğini söyledi. Uysal, Ermenek Mahallesi’nde 2 bin metrekare alanda kurulacak sera akademisinin ileri teknolojiye sahip ve hedef kitlesinin kadın üreticiler olacağını belirtti. Uysal, “Aslında kamunun sektöre bakış açısında bir miktar değişikliğe neden olabilmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından SERKONDER ve Muratpaşa Belediyesi arasında ‘sera akademisi’ kurulmasına ilişkin işbirliği protokolu imzalandı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Tarımda ZİHA dönemi