Ana SayfaMimariRestorasyonMelih Gökçek: "20 binden fazla gecekondu yıkıldı"

Melih Gökçek: “20 binden fazla gecekondu yıkıldı”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında 20 binin üzerinde gecekondu yıktıklarını belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek’in yaptığı değerlendirmelere yer verildi. Gökçek, Ankara’da uyguladıkları kentsel dönüşüm projelerinin, hem Türkiye’ye hem dünyaya örnek olduğunu belirtti. Gökçek, Başkent’te gecekonduları ortadan kaldıran kentsel dönüşüm projelerin hızla devam ettiğini dile getirdi. Başkan Melih Gökçek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, 20 binin üstünde gecekondu yıktık, binlerce konutu da teslim ettik” dedi.

18 bin konut yapılacak

Açıklamada, “Dikmen Vadisi Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi”nin ilk üç aşamasının tamamlandı. 4. ve 5. etaplardaki çalışmalarda ise bugüne kadar bin 975 gecekondu sahibiyle uzlaşma sağlandı. Bin 785’inin yıkım işleminin bitirildiği bildirildi. Bölgede, 443 hak sahibiyle uzlaşma işlemler devam ediyor” denildi.

Açıklamada, TOKİ ortaklığıyla yürütülen ve 10 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Gelişim ve Dönüşüm
Projesi”nde ise 1. etabın 4 milyon metrekarelik alanında yapım çalışmalarında sona gelindiği kaydedildi. Bu kapsamda bölgede 5 bin 807 gecekondunun yıkıldığı ifade edildi. Konutlardan yapımı tamamlananların 2012’de 8 bin 58 hak sahibine teslim edildiği proje çerçevesinde bölgede toplam 18 bin konutun inşa edileceği vurgulandı.

5 bin konut teslim edildi

“Yeni Mamak Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi” kapsamında da Mamak’ta 7,5 milyon metrekarelik alanda, 13 bin 500 gecekondunun bulunduğu bölgede, 9 bin 400 gecekondu sahibiyle uzlaşma sağlandığı aktarıldı. Bölgede, 6 bin 100 gecekondunun yıkımının gerçekleştirildiği kaydedildi. Açıklamada, yapımı biten konutlardan ise yaklaşık 5 bininin hak sahiplerine teslim edildiği bildirildi. İnşaatı devam eden bin 480 konutun da yıl sonuna kadar yetiştirilmesinin hedeflendiği aktarıldı.

Mirasa uygun restore edilecek

Öte yandan, Çankaya-Oran’da çalışmaları devam eden “Güneypark Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi” kapsamında da 7 bin 820 modern ve lüks konut üretileceğine dikkat çekildi. Ulus’taki “Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nde, tespiti yapılıp boşaltılan gecekonduların yıkım işlerinin sürdürüldüğü aktarıldı. Burada, bugüne kadar 4 binin üzerinde gecekondunun yıkıldığı bildirildi. Proje alanında, tarihi Ankara evlerinin restore edildiği anımsatıldı. Ayrıca, “Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Projesi” kapsamında, Hacı Bayram ve civarını içine alacak şekilde bölgenin, tarihi mirasına uygun olarak yeniden restore edileceği kaydedildi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla