Otelde konaklamak yerine kumsala kurdukları çadırlarda bedava tatil yapan vatandaşlara, plaj işletmecileri tepki gösterdi.

Günübirlik halk plajlarında şemsiye alıp şezlong kiralayarak denize girmek yerine çadırlarıyla gelen tatilciler plajları adeta kapattılar. Sayının Kurban Bayramı’nda daha da artması bekleniyor.
Alanya‘nın en gözde plajlarından olan İncekum’da da onlarca tatilci çadırlarla sahile yerleşince ortaya denize sıfır çadır kent manzaraları çıktı. Günübirlik gelip gitmek ya da otelde konaklamak yerine kumsala kurdukları çadırlarda geceleyip bedava tatil yapan vatandaşlar, günübirlik tatilcilerin ve plaj işletmecilerin de tepkisine sebep oldu.

Sahiller çadır kente döndü - ozelkalem.com.tr
Sahiller çadır kente döndü – ozelkalem.com.tr

Çözüme kavuşturulmalı

İncekum plaj işletmecisi Recep Erdoğan, yakın bölgelerde bulunan ücretle çadır kamplar yerine sahile çadırlarını kuranların, bayramda çok daha artacağına dikkat çekerek ‘Şimdiden bu durumda olan sahildeki çadır sayısı , geçiş yıllarda olan tecrübelerimize göre bayramda 5 katına çıkacak. Bunun bir an önce çözüme kavuşturulması lazım. Biz de belediye ve jandarmaya gerekli şikayetlerimizi yapıyoruz” dedi.

Sahiller çadır kente döndü - ozelkalem.com.tr
Sahiller çadır kente döndü – ozelkalem.com.tr

Oteller çok pahalı

Tatilciler ise otellerin bir bölümünün kapalı olması, açık olanlarını da pahalı buldukları için çadır kurmayı tercih ettiklerini söyledi. Sahile gelip günübirlik denize giren tatilciler ise kimsenin çadırda tatil yapanlara itiraz etmeyeceğini ancak plaja yakın alanlarda kendileri için ayrılan kamp alanlarını tercih etmelerini istedi.

Kamp alanlarında fiyatlar nasıl?

2019 yılında Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde çadır kampı fiyat tarifesi günlük olarak 25-150₺ arasında değişiklik göstermekteydi. 2020 yılında çadır kampına talep artmasıyla birlikte fiyatlar biraz daha arttı ve taban fiyat 25₺’den 30-40₺’ye kadar yükselmiş oldu. Havaların ısınması ve sezonun yavaştan açılmasıyla birlikte ücretli kamping işletmeleri fiyat tarifelerini paylaştı.

  • Dalyan Camping: Çadır kişi başı 40₺
  • Çubucak Orman Kampı: 50₺
  • Azmakbaşı Camping: 30₺
  • Aktur Çadır ve Karavan Alanı: 32₺
  • Zeus Beach Camping: 30-50₺ arasında
  • Karya Beach Camping: 70₺
  • Tavşan Burnu Orman Kampı: 25₺
  • Bodrum Masalı Camping: 40₺
  • Angora Restaurant & Motel & Camping:
  • Akbük Diem Camping: 40₺
İnceleyin:  Mordoğan, Foça ve Urla gemi seferleri başladı

Öte yandan verilen fiyat listeleri bayramlarda farklılıklar gösterebiliyor.

Facebook Yorumları