Adıyaman’ın Harmanlı Belde Belediye Başkanı Ahmet Değirmenci, milattan sonra 4’üncü yüzyıla ait olduğu belirlenen mozaik yapının yerinde korunmasını istedi.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinin Harmanlı beldesinde, milattan sonra 4. yüzyıla ait olduğu belirtilen ve koruma altına alınan mozaik yapının bulunduğu alanda kazı çalışması başlatıldı. Çakmak Mahallesi’nde Kemal ve Mehmet Aldanmış kardeşlerin, tarlada çalışırken buldukları Roma dönemine ait 1600 yıllık mozaik yapı için Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan başkanlığında 5 arkeolog inceleme yaptı. Daha sonra toprağın altındaki mozaiğin günyüzüne çıkarılması için kazı çalışmalarına başlandı. Kazının tamamlanmasının ardından mozaiğin yerinde korunması ya da Gaziantep Mozaik Müzesi’ne taşınmasına karar verilecek.

“Yerinde korunsun”

Harmanlı Belde Belediye Başkanı Ahmet Değirmenci, gazetecilere yaptığı açıklamada, mozaiğin yerinde korunmasını istediklerini söyledi. Değirmenci, mozaiğin yerinde sergilenmesinin beldenin tanıtımı adına fırsat olduğunu kaydetti. Başkan Değirmenci, konuyla ilgili olarak imza kampanyası başlatabileceklerini de ifade etti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Erciyes, Ukraynalı turistleri ağırlamaya hazırlanıyor