Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ve Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Basilica Therma Roma Hamamı’nın tanıtımını havuzda yüzerek yaptı.

Yozgat’ın Sarıkaya İlçesi’nde bulunan 2 bin yıllık Roma Hamamı’nın tanıtımı için Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, antik havuza girerek yüzdü. Vali Yurtnaç, bu yapının dünyada iki tane olduğunu, birinin İngiltere’de diğerinin ise Yozgat’ta bulunduğunu ifade etti. Sarıkaya Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel de, “Yüzyıllar sonra, belki de krallardan, prenseslerden sonra ilk giren kişiler bizler olduk” dedi.

Turizm Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında, Basilica Therma Roma Hamamı’nın tanıtımını yapmak, ülke ve dünya turizmine kazandırmak amacıyla, Vali Kemal Yurtnaç, Vali Yardımcısı Salih Altun, Sarıkaya Kaymakam Vekili Samet Öztürk, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muammer Yanık ve gazeteciler, bin yılı aşkın süredir toprak altında bulunan ve kazı çalışmalarının ardından açığa çıkan, antik termal havuza girdi.

“Burası turist kaynayacak”

Mimari özelliğini ve görselliğini koruyan Roma Hamamı içerisinde açıklama yapan Vali Yurtnaç, 2 bin yıllık bir tarihe sahip alanın tanıtımı için çalıştıklarını belirtti. Yurtnaç, “Biz buradaki çalışmalarımızı kısa, orta, uzun vadeye yayarak bir planlama yaptık. Ve Türkiye’nin turizmine ve dünya turizmine burayı açıyoruz. İleri ki yıllarda mevcut termal tesislerimizin daha kaliteli hale gelmesiyle burası umuyorum ki turist kaynayacak. Bunun bir eşi de İngiltere’de var. İngiltere’deki hamama yıllık bir milyon turist geliyor, buraya ise gelen yok. Biz bunu artırmak niyetindeyiz, o maksatla bu programı yaptık” dedi.

“Krallardan sonra ilk biz girdik”

Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ise, Roma Hamamı’nın dünyanın en eski termal tedavi merkezlerinden birisi olduğunu söyledi. Açıkel, “Tam ortasında yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişe sahip antik havuzun içerisine, yüzyıllar sonra, belki de krallardan, prenseslerden sonra ilk giren kişiler bizler olduk. Eşsiz bir tarihi yapı ve 2 bin yıldır akan termal su kaynağı bulunuyor. Diğer termal sular gibi çok yoğun değil, sıcaklığı insan vücudu ile çok orantılı. Yapı üzerindeki figürlerden dolayı bilim adamları tarafından burası dünyanın en eski termal tedavi ve arınma merkezi kabul ediliyor. Burada bir dini arınma noktası oluşturulmuş, hem de suyun tedavi edici özelliği kullanılarak insanlara şifa dağıtan bir merkez olarak kurulmuş. Burası, sağlık turizmi noktasında da ülkemizde bize göre bir çığır açacak, hem Yozgat, hem Sarıkaya, hem de ülkemize sağlık turizmi açısından müthiş bir katma değer katacağı inancındayız” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  OLİMPİK PARKUR TAMAMLANDI