Marmara Ereğlisi Belediyesi, yeni hizmet binasına yönelik “Beyaz Saray” benzetmelerine tepki göstererek, iddiaları yalanladı.

İstanbul-Tekirdağ Karayolu üzerine bulunan Marmara Ereğlisi Belediyesinin yeni binasının inşaat çalışmaları bitmek üzere. Mimari dokusuyla sosyal medyada gündem oluşturan binayı Beyaz Saray’a da benzetenler de olmuştu. Marmara Ereğlisi Belediyesi, “Beyaz Saray” benzetmeleriyle ilgili açıklama yaparak, bina hakkındaki iddialara yanıt verdi.

Açıklamada, “Marmara Ereğlisi Belediyesi yeni hizmet binası evrensel bir mimari dil ile ortaya konmuş, Antik Perinthos Heraklea ve Marmaraereğlisi kültürlerinin bir sentezi olarak tasarlanmıştır. Yapı tamamlandığında Marmara mermeri renk tonlarında olacaktır” denildi.

Yeni belediye hizmet binası, D110 karayolu Çorlu Kavşağı yanında 1 bin 866 metrekare arazi içerisine 11 bin metrekare kapalı alana sahip 2’si bodrum kat olmak üzere toplam 9 katlı olarak projelendirildi. Proje toplam bedeli olarak 11 milyon lira öngörülen CHP’li belediyenin yeni hizmet binasının mimari dokusuna yönelik sosyal medyada olumsuz eleştiriler yapılınca belediyeden bu konuyla ilgili açıklama geldi.

3 kültürün sembolü olarak tasarlandı

Açıklamada “Marmara Ereğlisi Belediye hizmet binası evrensel bir mimari dil ile ortaya konmuş, Antik Perinthos Heraklea ve Marmara Ereğlisi kültürlerinin bir sentezi olarak tasarlanmıştır. Yapı tamamlandığında Marmara mermeri renk tonlarında olacaktır. Üçgen alın ve sütunlar, klasik dönem mimari tarzı sembolize etmektedir. Pencere boyutları ve kemerli doğramalar geleneksel Türk sivil ve Kamu mimarlık yapılarını temsil etmektedir. Kubbe ise evrensel bir yapı elemanı olarak toplu yaşam alanlarını temsil etmektedir. Kubbenin sembolik doğası onun geometrisinden kaynaklanmaktadır. Daire, simgeler arasında sonsuzun ifadesi olarak en güçlü olanıdır. Kaynağı ve sonu içerdiği için evrendeki birlik ve bütünlüğün başlıca ifadesidir. Belediye binası yapısı Antik Perinthos Kenti arkeolojik kazıları yapılıp ortaya çıkarılana kadar bir illüstrasyon niteliğinde algılanacaktır. Çevre düzenlemesi, rekreasyon alanının tamamlanması, açık hava müzesinin taşınması ile belediye binası ilçenin tarihsel dokusunu ön plana çıkaran bir alanda yer alacaktır. Zaman içerisinde belediye binası illüstrasyonu çevreye ilham verecek ve kentin kaderi değişecektir.” ifadelerine yer verildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  “ZEUGMALI ÇOCUK” HEYKELİ TANITILDI