Ana SayfaKentsel DönüşümBenin Büyükelçisi, kentsel dönüşümü İzmir’e sordu

Benin Büyükelçisi, kentsel dönüşümü İzmir’e sordu

Benin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gomina, İzmir’de kentsel dönüşüm çalışmalarında uygulanan yöntemi çok beğendiklerini belirterek, püf noktalarını sordu.

Orta Afrika ülkelerinden Benin Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi İssiradjou İbrahim Gomina, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan’ı ziyaret etti. Ziyarete Güney Afrika İzmir Fahri Konsolosu Tamer Taşkın ile birlikte gelen Büyükelçi, İzmir’in güzelliğinden, temizliğinden ve kentin planlı bir biçimde büyümesinden çok etkilendiğini dile getirdi. Benin ile İzmir arasındaki ilişkilerin gelişmesini istediklerini belirten Büyükelçi Gomina, “Benin’de gecekondulaşma çok yoğun. Sizin İzmir’de kentsel dönüşüm projelerinde farklı bir yol izlediğinizi biliyoruz. Uyguladığınız yöntem ve proje çok hoşumuza gitti. Sizlerden işin püf noktalarını öğrenmek istiyoruz” dedi.

“Benin’den gelecek heyete kapımız açık”

Aydoğan ise, kentsel dönüşümde, uzlaşmacı ve yerinde dönüşüm anlayışıyla yola çıktıklarını ifade etti. Aydoğan, Benin’den gelecek heyete her zaman kapılarının açık olduğunu ve ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini belirtti. Aydoğan, “Kentsel dönüşümde gerçekten örnek bir model uyguluyoruz İzmir’de. Herkesin komşusu aynı, oturdukları yerler aynı ama vatandaşları depreme dayanıklı, sağlıklı, parkı bahçesi olan binalara yerleştiriyoruz. Daha da önemlisi bu işi, onların gönül rızası ile yapıyoruz” dedi.

Sırrı Aydoğan, ziyaretin sonunda Benin Büyükelçisi Gomina’ya İzmir’in simgesi Saat Kulesi’nin gümüş maketini hediye etti.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla