İstanbul’un Beyoğlu Belediyesi, Sütlüce’de şiddetli yağış sonucu meydana gelen toprak kaymasıyla yıkılan binanın, daha önce boşaltıldığını açıkladı.

İstanbul’un Beyoğlu Belediyesi tarafından Sütlüce’de şiddetli yağış sonucu meydana gelen toprak kaymasıyla yıkılan binaya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, “24 Temmuz 2018 Pazartesi günü meydana gelen şiddetli yağış sonucu toprak kayması nedeniyle yıkılan Sütlüce Mahallesi 2755 ada 1 parseldeki yapı ile çevresindeki mevcut 7 bina tedbiren boşaltılarak olası can kaybı ve yaralanmaların önüne geçilmiştir. Boşaltılan binalardaki vatandaşlarımız Beyoğlu Belediyemiz tarafından misafir edilmektedir. Tahliye edilen bina sakinleri için çözüm üretmek amacıyla başlayan çalışmalar devam etmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgi uyarınca aralıklı olarak şiddetli yağışlar bekleniyordu. Toprak kaymasının yaşandığı alanda kontrol dışında herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Temel ve zemin mekaniği konusunda uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler doğrultusunda müdahale yöntemleri oluşturulmaktadır” denildi.

“Gerekli tedbirler alınmıştır”

Açıklamada, Beyoğlu Belediyesi ve ilgili kurumların mühendislik çalışmalarıyla, olayın nedeni ve çözümü üzerinde birlikte çalıştığı vurgulandı. Açıklamada, “Hafriyat yapılan parselde mukavemetin sağlanması için Belediyemiz ve ilgili kurumlar tarafından gerekli tedbirler alınmıştır. Bölgede devam eden toprak kaymasının önlemesi amacıyla olay esnasında meydana gelen çukur yol seviyesine kadar doldurulacaktır. Devam eden detaylı incelemelerin tamamlanmasının ardından tedbir amaçlı boşaltılan binaların emniyet durumu hakkında gerekli açıklamalar yapılacaktır. Başta afete maruz kalan bina sakinleri olmak üzere Beyoğlu’muza geçmiş olsun” ifadelerine yer verildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Prof. Dr. Naci Görür'den önemli uyarı! 7.2'lik deprem yaklaşıyor. Neyi bekliyoruz?