Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Mimar Sinan Genim

3’üncü Beyoğlu Nişanı, Mimar Sinan Genim’e verildi. Sinan Genim’e Beyoğlu Nişanı’nı takdim eden Başkan ahmet Misbah Demircan, takdim etti.

İstanbul Beyoğlu Belediyesi, Çağdaş Türk mimarisinin önemli ve etkin temsilcilerinden Dr. Mimar Sinan Genim’in “Beyoğlu’nda 6 Yapı 6 Öykü” sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen serginin açılış törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Mimar Sinan Genim, Ressam Devrim Erbil, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Beyoğlu Kaymakamı Savaş Ünlü, STK temsilcileri ve çok sayıda sanatsever katıldı. Başkan Demircan açılışın ardından Mimar Sinan Genim ile birlikte sergiyi gezerek eserleri inceledi

Üstün hizmet beratı

Serginin açılışında Beyoğlu Belediye Meclisi’nin aldığı karar ile Mimar Sinan Genim’e Türk mimarisine kazandırdığı eserlerden dolayı “Beyoğlu Nişanı ve Üstün Hizmet Beratı” verildi. Genim’e “Beyoğlu Nişanı ve Üstün Hizmet Beratı”nı Başkan Demircan takdim etti. Beyoğlu’nun değerlerine katkıda bulunan kurum ve kişilere sembolik bir teşekkürniteliği taşıyan Beyoğlu Nişanı’nın ilki ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’e, ikincisi ise Ünlü Ressam Devrim Erbil’e verilmişti.

“Sinan Genim her zaman bu şehrin yanında olmuştur”

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, serginin açılışında yaptığı konuşmasında, Beyoğlu’nun kültürün ve sanatın merkezi olduğunu belirterek, “Beyoğlu kültürün, sanatın, mimarinin, estetiğin, yani şehir hayatına ilişkin ne varsa hepsinin geçmişte yaşandığı ve gelecekte de yaşayacağı önemli bir toprak parçası. Hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin kalbi. Dolayısıyla Beyoğlu bizim kültürümüzün ve medeniyetimizin en önemli merkezlerinden biri ise buraya katkı yapan insanların sayesindedir. Dr. Sinan Genim sergilediğimiz bu işlerin yanı sıra fikren, zirken ve kalben her zaman bu şehrin yanında olmuştur, bizim yanımızda olmuştur ve tecrübelerini paylaşmakta tereddüt etmemiştir. Bu nişanı hak ediyor. Biz de bu nişanı gönülden verdik. Bu şehre katkısı olan herkese müteşekkiriz. İyi ki varlar” dedi.

İnceleyin:  Elektrikli taksiler sahur programında görücüye çıktı

“İşini yapan insanları teşvik etmek iyi bir şey”

Mimar Sinan Genim de, Beyoğlu Nişanı’nın takdim edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Genim, “Beyoğlu Belediyesi’ne ve onun değerli Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a teşekkür ederim. Kendisi alışılmışın dışında işler yapan bir insan. Dileriz ki, ömrünün sonuna kadar farklı şeyler yaparak önce Beyoğlu’nu sonra İstanbul’u ve ülkemizi ilerilere taşımayı Allah ona nasip etsin.Burada yaptıklarımızın, yapılar olsun, kitaplar olsun hepsinin veriye dönüştürdü. Ülkemizde ne yazık ki böyle şeyler ‘ne de olsa işini yapıyor’ diye akla gelmez. İşini yapan insanları bu şekilde teşvik etmek iyi bir şey. Gelecek kuşakların bu işlere daha gönülden sarılmasına vesile olur” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları