Başkan Yazgı, sempozyumda 15 Temmuz’a vurgu yaptı  

Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi, Aksaray Üniversitesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkıları ile düzenlenen ‘Birinci Uluslararası Aksaray Sempozyumu’ Aksaray Üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan Sempozyumun açılış konuşmasını Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin yaptı. Rektör Şahin, Aksaray’ın kültürü, tarihi, dili, siyaseti, ekonomisi dünü ve bugünü ve yarını üzerinde çalışma yapılacağını işaret etti.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı konuşmasına hain darbe girişiminden başladı ve konuşmasının devamında “15 Temmuzda ülkemizde hain terör örgütünün kalkışma hareketinde bu milletin değerlerini bozmaya ve yıkmaya kalkıştılar. Bu kalkışma karşısında şehitlerimiz oldu, yaralıların oldu. Ben şehitlerimize Allahtan Rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Allah böyle bir felaketi bir daha yaşatmaz diye dua ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Yazgı, sempozyumda yaptığı konuşmada dün ve bugün arasındaki yaşanan olaylara farklı bir bakış açısıyla şu şekilde değerlendirdi; “Burada 3 gün süren bir çalışma içerisinde Aksaray’ımız değerli tasavvuf Alimlerinden ulemaları da anlatılacak. O dönemin İslami kültürü tasavvuf anlayışı ve doğru kaynaklardan beslendiği zaman bir medeniyetin oluştuğunu görürüz. Ancak bugün 15 Temmuzda gördüğümüz gibi yanlış kaynaktan, yanlış insanlardan beslendiği zamanda eline silah alıp, kendi memleketini, kendi insanına ateş edenler olduğunu görmekteyiz. Bu sempozyuma bu açıdan da bakmak gerektiğini düşünüyoruz. O dönemde ki Alimlerimizin, Ulemalarımızın yetiştirdikleri balkanları Avrupa’yı fetih ediyor Osmanlıyı kuruyor. Ama maalesef kendini din Alimi sananların yapmış olduğu bu felaketi hep birlikte yaşadık” dedi.

Aksaray’ın zengin bir tarihe sahip olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Yazgı, “Somuncu Baba, Cemaleddin-i Aksarayi Hazretleri gibi nice alimlerin düşünceleri ile yetiştirdiği talebelerin bizlere hala ışık tuttuğu bu sempozyumla bir kez anlamış olacağız” diyerek sempozyuma katılan akademisyenlere teşekkür etti.

İnceleyin:  GAZİANTEP VALİSİ DAVUT GÜL'DEN Z-KÜTÜPHANESİNE DESTEK

Vali Aykut Pekmez ise on bin yıllık bir tarihe sahip Aksaray’ın Roma ve Selçuklunun Askeri merkezleri haline geldiğini Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli bir işlev üstendiğini aktardı.

Prof. Dr. A. Nedim Serinsu, Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu, Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın ve Dr. Necdet Subaşı’nın anlatımları ile yapılan sempozyumların katılımcılara Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Alay komutanı Gazi Demir, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin tarafından plaket verilerek sempozyumun ilk günü tamamlanmış oldu.1477647361-5

Facebook Yorumları