İzmir’in Bornova Belediyesi, kent genelindeki amatör spor kulüplerinin yüzde 20’sinin bulunduğu ilçede, 6 semt sahasıyla amatörlere destek veriyor.

İzmir’deki amatör spor kulüplerinin yüzde 20’si Bornova’da faaliyet gösteriyor. Kent genelindeki 250’yi aşkın amatör kulüpten 45’i Bornova sınırları içerisinde faaliyetini sürdürürken Bornova Belediyesine ait 6 semt sahasında her haftasonu en az 55 resmi karşılaşma oynanıyor. Futbolda 2016’da faaliyete açtığı Bornova Stadı’nda Spor Toto Süper Lig ve 1. Lig maçlarına ev sahipliği yapıyor. Bornova, Şehir Stadı, Yusuf Tırpancı 1 ve 2 Nolu Sahaları, Taç Sanayi, Pınarbaşı ve Doğanlar olmak üzere 6 semt sahasında amatörlere hizmet veriyor.

Bornova Belediyesi’nin futbol sahalarından biri

Amatöre destek sahayla sınırlı değil

Son dönemde ilçeye kazandırılan ve resmi maç oynanabilecek nizami ölçülerde olan Naldöken Bahri Altıntabak Futbol Sahası ile Işıkkent Ata Albayrak Futbol sahaları ise antreman amaçlı olarak kullanılıyor. Her hafta çeşitli yaş gruplarında İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun programında yer alan ortalama 55 karşılaşma Bornova Belediyesi’ne ait tesislerde oynanıyor. Bornova Belediyesinin amatörlere verdiği destek sahalar ile sınırlı kalmıyor. İlçedeki amatörlere her yıl nakdi destek ve malzeme yardımı yapılıyor. Ayrıca deplasman maçları için araç tahsis ediliyor.

“Anadolu’da ilk futbolun oynandığı yer Bornova”

Tüm bunlarla birlikte ilçe sınırlarındaki Bölgesel Amatör Lig maçlarında Bornova Belediyesi’nin ambulansı görev yapıyor.
Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova’nın Anadolu’da futbolun ilk oynandığı kent olduğunu hatırlattı. Atilla, “Tarihten gelen misyonumuzla bir spor kenti olan Bornovamız’da her zaman amatör kulüplerimizin yanındayız, yanlarında olmaya da devam edeceğiz. Çünkü onlar, geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimizin sağlıklı bireyler olarak yetişmesi için faaliyet gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Aydın 'yerli üretim bitki' ile güzelleşiyor