Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinde Tarihi Frig Vadisi, 2019 yılından itibaren sıcak hava balonlarının uçuşlarına ev sahipliği yapacak.

Tarihi Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesindeki bölümünde tespit edilen dört güzergahta 2019 yılından itibaren sıcak hava balonu uçuşlarının gerçekleştirilmesiyle, bölgeye ilave 100 bin turistin gelmesi bekleniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce (SGHM) Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir’deki uzantıları için hazırlanan sıcak hava balonu ön inceleme raporu tamamlandı.

Vadinin alternatif turizm potansiyelinin değerlendirilmesi adına başlatılan çalışmalarda, üç yılda bölgenin tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra, meteorolojik verileri, jeolojik yapısı, balon uçuşunun yapılacağı kalkış ve iniş alanları ile olası risk faktörlerinin analizi yapıldı. Raporda, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği’ni (FRİGKÜM) kapsayan bölge olarak yer alan Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesindeki dört noktada sıcak hava balonu uçuşu yapılabileceği tespit edildi.

‘Deneme uçuşları 2015’te yapıldı’

İhsaniye Belediye Başkanı Şaban Çabuk da önümüzdeki yıl başlayacak sıcak hava balonu uçuşları için yatırımcıları ilçeye davet etti.

Frigyada balonlar 2019da havalanacak
Frigya Vadisi

Deneme uçuşlarının 2015 yılında yapıldığını, o günden beri meteorolojik verilerin takip edildiğini anlatan Çabuk, şunları kaydetti: “İnşallah en kısa zamanda ilçemizde sıcak hava balonu turları başlayacak. Vadi artık havadan da izlenecek. Son zamanlarda bölgemize yurt dışından çok sayıda turist gelmeye başladı. Özellikle Uzakdoğu’dan gelenler çoğaldı. Bu insanların ekonomik gelirleri çok yüksek. Buraya gelen turistler sıcak hava balonu uçuşlarından faydalanacak. Yapılacak yatırımların bölge turizmine 100 bin civarında ilave turist çekeceğine inanıyorum.”  

Frig Vadisi’ni ziyaret eden turistlerden Hanife Samur Göktaş da bölgenin sonbaharda görsel şölen sunduğunu dile getirdi. Sıcak hava balonu uçuşlarının başlamasıyla Frigya’nın turizm açısından öneminin daha da artacağına dikkati çeken Göktaş, “Balonlar buraya geldiğinde insanlar İhsaniye’ye daha çok gelmek isteyecek. Yapılacak yatırımlar Afyonkarahisar turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  Yalı Evleri ile tarihe yolculuk zamanı
Facebook Yorumları