Ana SayfaAB Belediye HaberBrüksel’de doğacak çocuklar Afrika’yı yeşertecek

Brüksel’de doğacak çocuklar Afrika’yı yeşertecek

Brüksel Belediyesi, iklim değişikliği ile ilgili dikkat çekici bir kampanyaya imza attı. Belediye sınırları içerisinde her yıl 3 bin çocuk dünyaya gelirken, her çocuk için Afrika’ya bir ağaç dikilecek.

Son zamanlarda sık sık iklim değişikliği ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli eylem ve etkinliklerin düzenlendiği Belçika’da, dikkat çekici bir proje başlatıldı. Ülkenin ve Avrupa’nın başkenti Brüksel’de, belediye tarafından başlatılan proje ile belediye sınırları içerisinde doğacak her çocuk için Afrika’ya bir ağaç dikilecek. Proje, büyük bölümü yarı kurak iklim kuşağında yer alan Senegal’de yoğunlaştırılacak.

Brüksel Belediyesi sınırları içerisinde her yıl 3 bin çocuk dünyaya geliyor. Belediyenin Yeşiller Partisi’nden koalisyon ortakları, belediye meclisi tarafından yıllık 25 bin avroluk bir bütçe ayrılan girişimi destekliyor. Projenin bu yıl sonundan önce veya 2020’nin başlarında hayata geçmesi planlanıyor.

“İklim değişikliği sınır tanımıyor”

Brüksel İklim Danışmanı Benoît Hellings, projeyle iklim değişikliği konusunun sınır tanımadığını açıkça belirtmek istediklerini belirtti. Hellings, karbondioksit emisyonlarının dünyanın her yerinde etkisinin olduğuna dikkat çekti. Hellings, bu fikrin, belediye meclisi tarafından onaylanan daha geniş bir iklim planının bir parçasını oluşturduğunu da vurgulayarak, “Plan belediye araçlarını daha yeşil hale getirmek, şehir sakinlerini daha ucuz enerji satın almaya teşvik etmek ve belediye binalarının dışındaki aydınlatmayı LED’lerle değiştirmek gibi önlemler içeriyor. Plan aynı zamanda bina çatılarında bahçeler oluşturmak, bina cephelerinde çiçekli ağaçlar yetiştirmek gibi bina yenileme projeleri için izin başvurularını kolaylaştırmayı da hedefliyor” dedi.

Yeşil alanlar ve temizlikten sorumlu olan Meclis Üyesi Zoubida Jellab ise, şehrin yeşilliklerle yenilenmeye ihtiyaç duyduğunu anlattı. Jellab, “Kenti daha keyifli hale getirmek, aynı zamanda hava kirliliğini filtrelemek için ağaçları kullanacağız” diye konuştu.

Detaylar için bağlantı: https://www.thebulletin.be/brussels-plant-tree-every-newborn-child

Haber: Yüksel Çilingir – Brüksel

BENZER HABERLER

1 Yorum

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla