Balıkesir’in Burhaniye Belediyesi, üreticilerin farklı ürünlerle ilçe ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla, “Karadut” projesi başlattı.

Burhaniye Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, zeytincilik dışında üreticilerin farklı ürünlerle ilçe ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla, “Örnek Karadut” projesi için çalışmalara başladı. Proje, zeytine alternatif ürün yetiştirmek amacıyla geliştirildi. Projenin, ilçenin taban ve sulak arazilerine sahip Çoruk, Kızıklı ve Börezli mahallelerinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

“Faydalı getirisi olan bir meyve”

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, ilçedeki 24 bin 659 hektar tarım alanının 17 bin 764 hektarını zeytinliklerin oluşturduğunu belirtti. Uysal, bu projeyle zeytine alternatif ürün yetiştirerek hem ilçenin hem de çiftçinin ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Uysal, Burhaniye’de karadut yetiştiriciliğinin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığını ve karadutun çok faydalı ekonomik getirisi olan bir meyve olduğunu vurguladı. Uysal, “Zeytin halkımızın en önemli gelir kaynağı. Ancak zeytinin ‘yok yılı’nda çiftçimizin ekonomik anlamda mağdur olmaması için alternatif karadut projesini geliştirdik. İlçemizde özellikle yaz aylarında karayolu kenarlarında karadut suyu satış tezgahları kuruluyor. Orijinal karadut suyunun tüketiminin sağlanabilmesi için öncelikle bölgemizdeki karadut popülasyonunu arttırmamız gerekiyor. Türkiye’nin meyve fidanı yetiştirilen pek çok yerinde karadut ağacı rahatlıkla yetişiyor. Biz de belediyemizce verilecek ücretsiz karadut fidanları ile bu projeyi hayata geçirmeyi ve bölge çiftçilerimize alternatif gelir kaynağı sağlamayı planlıyoruz” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  "15 Temmuz Şehitleri Ormanı" Fidan Dikimi Yapıldı