Bursa Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinden çıkan çamurdan da elektrik üretirken, aynı zamanda önemli bir çevre sorununu bertaraf etmiş oluyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BUSKİ tarafından projelendirilip Doğu Atıksu Arıtma Tesisinde inşa edilen ve üretime başlayan çamur yakma tesisinde incelemelerde bulundu. Aktaş, BUSKİ Genel Müdür Vekili Güngör Gülenç’ten tesisin çalışma sistemi hakkında bilgi aldı. Başkan Aktaş, atık çamurunun sudan arındırılması ve yakılmasından, online takip merkezine kadar tesisin tüm birimlerini gezdi.

“Kötü kokuya son”

Başkan Aktaş, Bursa’nın 3 milyon nüfusu ve gelişmiş sanayisi ile ciddi miktarda atık ürettiğini hatırlattı. Aktaş, özellikle atıksu arıtma tesislerinden çıkan çamurun bertarafı için günün modern koşullarına uygun, Avrupai standartlarda bir tesisin Bursa’ya kazandırıldığını
belirtti. Aktaş, Bursa merkez ve ilçelerdeki arıtma tesislerinden her gün ortalama 300 ton çamur çıktığını ifade etti. Aktaş, atık sudan ayrıştırılan çamurun, bugüne kadar kilden yapılmış lagünlerde depolandığını, bu durumun da kötü kokuyu beraberinde getirerek, halkın yaşam kalitesini düşürdüğünü vurguladı. Aktaş, kötü konunun önlenmesi için kireçle kaplama yapıldığını ancak buna rağmen kokunun önüne bir türlü geçilemediğini ifade etti. Aktaş, tesis sayesinde atıksu arıtma tesislerinden elde edilen susuzlaştırılmış çamurun akışkan yataklı çamur yakma tesisinde direkt olarak yakılarak bertaraf edildiğini ve böylelikle kötü koku sorununun da ortadan kaldırıldığını kaydetti.

Çamur elektriğe dönüşüyor

Başkan Aktaş, önemli bir çevre sorununa köklü çözüm üreten tesiste, AB atık yakma direktifi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atıkların yakılmasına ilişkin yönetmelik başta olmak üzere tüm ilgili Türk ve Avrupa yönetmeliklerinde belirtilen hususların istinasız olarak
sağlandığını kaydetti. Aktaş, baca gazının online ve sürekli olarak bakanlık tarafından denetlendiğine dikkat çekti. Başkan Aktaş, yakma sonucu ortaya çıkan ısından üretilen buharın tribünlere gönderilerek elektrik enerjine dönüştürüldüğünü açıkladı. Aktaş, kesiste saatte 2,5 megavat elektrik üretildiğini dile getirdi. Aktaş, “Bu enerjinin bir kısmını bu tesiste kullanıyoruz. Kalan 1,5 megavatlık kısmını da belediyemizin diğer tesislerinin ihtiyaçları için kullanıyoruz. Bu da aylık 150 bin liralık bir maliyet ki belediyemiz adına ciddi bir kazanım. Bu tip tesisler, park, bahçe, yol gibi ön plana çıkan tesisler değil ama her gün 300 ton çamurun oluşturacağı kirlilik, koku gibi yansımalar göz ardı edilemez” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Gambusya balığı ile sivrisineğe savaş açıldı