Mersin’in Toroslar Belediyesi, bu yıl ilk kez “Ulusal Kısa Film Yarışması” düzenleyecek. Yarışmanın geleneksel hale getirilmesi planlanıyor.

Toroslar Belediyesi tarafından, ilk kez, “Ulusal Kısa Film Yarışması” düzenlenecek. Geleneksel hale getirilmesi planlanan yarışma, bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı kapsamında gerçekleştirilecek. Yarışmada, farkındalık oluşturmak amacıyla “Çocuk Hakları” temalı kısa filmler yarışacak.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, yarışmaya, dijital formatlarda çekilmiş jenerik dahil, 1 dakikadan az olmayan 5 dakikayı aşmayan ve uyarlama olmayan filmler katılabilecek. Ayrıca, özgün olmak kaydıyla kurgusal, deneysel, animasyon ve belgesel türünde çekilmiş tüm filmler başvuru yapabilecek.

Birinciye 5 bin TL verilecek

Yarışmada, birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye bin TL para ödülü ve 500 TL’lik 2 adet de mansiyon ödülü verilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 13 Nisan 2018 olarak belirlendi. Değerlendirme sonuçları neticesinde finale kalan eserler, 16 Nisan 2018 tarihinde Toroslar Belediyesi’nin web sitesinden ilan edilecek. Ödüller, 23 Nisan 2018 tarihinde Toroslar Belediyesince düzenlenecek törenle Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sahiplerini bulacak.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, bu yıl ilk kez düzenleyecekleri 1.Ulusal Kısa Film Yarışması’nı her yıl farklı bir tema işleyerek geleneksel hale getireceklerini belirtti. Tuna, “Bu yarışma ile özellikle genç sinemacılarımıza ve yeni yeteneklere kendini kanıtlama fırsatı sunacağız” dedi.

Tuna, hayata geçirdikleri yatırım ve projelerin yanı sıra ulusal ve uluslararası festivallere de sundukları katkılarla Torosları kültür ve sanatın merkezi yaptıklarına dikkat çekti. Tuna, bu projeyle de Mersin’in sanata olan katkısının artarak sürmesini amaçladıklarını vurguladı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Toroslar Belediyesi, organik çöpleri gübre yapıyor