17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali için geri sayım devam ediyor. 14 Nisan’da başlayacak festival, 8 Mayıs’ta sona erecek.

17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde bu yıl da sanatseverler klasik müzikten caza, türkülerden dansa kadar geniş bir yelpazede müzikle iç içe olacak. Mersin’in farklı mekanlarında gerçekleştirilecek ücretsiz ve ücretli konser ve gösterilerin hazırlıkları hızla sürüyor. Festival Yürütme Kurulu, organizasyona destek veren belediye başkanları ve sponsorların da katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Toplantı, Hilton Otel de gerçekleştirildi. Toplantıya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan katıldı.

“Büyük destek görüyoruz”

Festival Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, bu yıl 17’ncisine ulaştıkları müzik festivalini halk için yaptıklarını, idarecilerden çok büyük destek gördüklerini belirtti. Yağcı, “Müzik Festivali çok önemli bir festival haline geldi. Büyük bir mutlulukla şunu belirtmeliyim ki hep birlikte sahip çıkarak bugünlere getirdiğimiz Mersin Uluslararası Müzik Festivali, sizlerin de sayesinde 17 yaşına ulaştı. Ne kadar övünsek azdır. Bu yıl beste yarışmasını da ’Mersin, Kelebeklerine Ezgi Arıyor’ sloganıyla kelebek habitatı açısından dünyanın sayılı yerler arasında gösterilen Kanlıdivane’ye ithafen gerçekleştiriyoruz. Bu beste yarışmasında dereceye girenlere 10 bin lira para ödülü de dağıtacağız. Festivalle ikisi açık hava konseri olmak üzere 11 etkinliği 14 Nisan-8 Mayıs arasında Mersinliler ile buluşturacağız” dedi.

“İnsanlığın evrensel dili müziktir”

MERSİN’İN FARKLI MEKANLARINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK ÜCRETSİZ VE ÜCRETLİ KONSER VE GÖSTERİLERİN HAZIRLIKLARI HIZLA SÜRERKEN, FESTİVAL YÜRÜTME KURULU, ORGANİZASYONA DESTEK VEREN BELEDİYE BAŞKANLARI VE SPONSORLARIN DA KATILIMIYLA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ. (KORAY ÜNLÜ/MERSİN-İHA)

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ise insan ruhu üzerinde derin izler bırakan müziğin insanlar arası etkileşim, bütünleşme ve yaygınlaşma noktasında en etkin sanat dalı olduğunu kaydetti. Kocamaz, evrensel iletişim ve etkileşimde müziğin üstünlüğünün tartışılamaz olduğunu vurguladı. Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak uluslararası kültür, sanat ve spor etkinliklerine ayrı bir önem veriyoruz. Bu tip organizasyonları, ilimizin ve ülkemizin tanıtımında, kültürel ilişkilerin geliştirilmesinde son derece önemli araçlar olarak görüyoruz. İnsanlığın evrensel dili olarak kabul edilen müzik de bu kültürel birleşmenin en önemli aracıdır. Bu anlayışımız gereğince bu yıl 17.’ncisi gerçekleştirilecek Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin üzerine titriyoruz” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Mersin’de binaların duvarları tuval oldu